Metal

i

Autor: Wikipedia

wiadomości

Oto najdroższy metal świata! Złoto? Platyna? Wcale nie!

2024-04-11 12:19

Jak to najdroższy metal? Przecież najdroższy dla nas zawsze będzie heavy metal! Przepraszamy, wiemy, że to suchar, ale nie mogliśmy się powstrzymać. A teraz do rzeczy: rzeczywiście istnieje metal, który swoją wartością zaczyna przebijać srebro, złoto, a nawet platynę i uznawany za najdroższy na świecie pallad.

Najcenniejszy metal świata

O wartości złota decyduje nie tylko jego wygląd i rzadkość, ale także właściwości: nie rdzewieje, zachowuje swoje właściwości i jest doskonałym przewodnikiem. Złocone końcówki kabli to nie przypadek, nie chodzi o wygląd, a o to by sygnał bez żadnych zakłóceń mógł podróżować z jednego źródła do drugiego.

Co zatem sprawia, że rod jest tak cennym pierwiastkiem? Podobnie jak złoto, jest bardzo odporny na reagowanie z tlenem i tym samym na korozję. Dodatkowo jest bardzo twardy i topi się dopiero w około 1964 stopniach Celsjusza. Dzięki swojej wytrzymałości potrafi znieść większość kwasów i znajduje szerokie zastosowanie w technologiach związanych z samochodami, samolotami, a także do narzędzi chirurgicznych.

Rod występuje najczęściej w rudach innych metali, po raz pierwszy odkryto go w rudzie platyny w 1803 roku. Spotyka się go także w rudach miedzi i niklu. Jest niezwykle rzadki, rocznie pozyskuje się go około 16 ton, a rezerwy ocenia na około 3 tysiące ton.

Co ciekawe, nazwa pierwiastka pochodzi od słowa „róża”, ponieważ sole tego metalu mają czerwony kolor i skojarzyły się naukowcom z tym kwiatem. W języku greckim róża nazywa się “rhodon”.

ZOBACZ TAKŻE: 10 miast, które zaleje woda do 2050 roku. Na liście polskie miasta: Gdańsk i Elbląg

Sensacyjne odkrycie archeologiczne na szczecińskim Podzamczu

Sprawdź, jak wyglądało tegoroczne całkowite zaćmienie słońca!