obraz van Gogh

i

Autor: materiały prasowe (Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)

wiadomości

Oryginalny obraz Vincenta Van Gogha w Polsce! Oficjalnie potwierdzono autentyczność znajdującego się w Warszawie dzieła

2024-03-26 11:45

Niesamowite wieści dla wszystkich fanów sztuki, szczególnie tej, autorstwa Vincenta Van Gogha! Okazuje się, że w Polsce znajduje się oryginalny obraz, namalowany przez legendarnego artystę! Autentyczność dzieła została oficjalnie potwierdzona w procesie zaawansowanych badań. Co wiadomo na temat obrazu i gdzie się on znajduje?

Vincent Van Gogh to jeden z najważniejszych, najbardziej znanych i najbardziej cenionych artystów na świecie. Urodzony 30 marca 1853 roku w Holandii od samego początku wyróżniał się charakterystycznym stylem, jego dzieła nie były jednak szczególnie cenione za życia. Uznanie Van Gogh zyskał już po swojej, zdecydowanie przedwczesnej, śmierci. Vincent zmarł w wyniku postrzału 29 lipca 1890 roku w wieku zaledwie 37 lat i choć uznaje się, że artysta sam się postrzelił, to wokół tego zdarzenia narosło wiele teorii spiskowych. Obecnie Vincent Van Gogh uznawany jest za jednego z największych malarzy wszech czasów, choć tworzyć zaczął stosunkowo późno, to uważa się, że namalował około 2000 dzieł! Do jego najbardziej rozpoznawalnych obrazów należą Słoneczniki, Gwiaździsta noc nad Rodanem, Irysy, Pole pszenicy z krukami, Kwitnący migdałowiec, Pole pszenicy z cyprysami, Pokój van Gogha w Arles I, Taras kawiarni w nocy, Czaszka z palącym się papierosem, Gwiaździsta noc czy seria "Autoportrety".

PORANEK ESKA ROCK - Dziki

Obraz Van Gogha w Polsce!

Okazuje się, że również w Polsce znajduje się oryginalny obraz, autorstwa słynnego artysty! W wyniku wieloletnich badań potwierdzono, że przechowywane w galerii Porczyńskich w Warszawie dzieło Wiejskie chaty pośród drzew namalowane zostało przez Van Gogha i nie mamy tu do czynienia z kopią! Obraz przez lata miał wielu właścicieli, a Ci nigdy nie zdawali sobie sprawy z tego, jak duży klejnot mieli okazję mieć w swoim posiadaniu. Dzieło trafiło do Polski w latach 80., a od 2020 roku jest w w depozycie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych krakowskiego oddziału Muzeum Narodowego we współpracy ze słynnym Van Gogh Museum, które mieści się w Amsterdamie przeprowadziło specjalistyczną ekspertyzę, która potwierdziła autentyczność dzieła. Przy tej okazji dokonano także konserwacji obrazu.

Gdzie oglądać oryginalny obraz Van Gogha w Polsce?

Obraz Wiejskie chaty pośród drzew został udostępniony do oglądania we wtorek 26 kwietnia. Dzieło znajduje się w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na warszawskim Wilanowie, a bilety na jego wystawę można zakupić TU.

Sprawdź poniżej, okładki jakich płyt zdobią dzieła Zdzisława Beksińskiego!