Odkryto nowy gatunek latającego dinozaura. Mógłby grać smoka w serialach

i

Autor: Southern Methodist University

Odkryto nowy gatunek latającego dinozaura. Mógłby grać smoka w serialach

2022-11-14 15:38

Był naprawdę ogromny. Jego rozpiętość błoniastych skrzydeł sięgała prawie 5 metrów. Według najnowszych badań żył i polował u wybrzeży Angoli. To prawda, że nie wyglądał jak klasyczne wyobrażenie smoka, ale pod względem rozmiaru byłby do tej roli idealny. Resztę załatwiłaby charakteryzacja.

Szczątki zwierzęcia o łacińskiej nazwie Epapatelo otyikokolo (polecamy grę w ramach rozgrzewki narządu mowy: wypowiedzieć to głośno 3 razy, kto się pomyli – przegrywa) znaleziono na stanowisku paleontologicznym, gdzie już wcześniej wykopywano skamieliny rozmaitych organizmów, dużych i małych. Pterozaury z okresu późnej Kredy są wyjątkowo cennym i rzadkim znaleziskiem.

Muzycy rockowi, którzy odeszli w 2022 roku

- To nowe odkrycie pozwala nam znacznie lepiej zrozumieć rolę w ekosystemie tego stworzenia, które latało ponad wodami Bentiaby, na zachodnim wybrzeżu Afryki, około 71,5 miliona lat temu – mówi Michael J. Polcyn, badacz z Huffington Department of Earth Sciences oraz ISEM na uczelni SMU (Southern Methodist University).

Epapatelo otyikokolo prawdopodobnie żywił się rybami, na które polował z powietrza, podobnie jak wiele dzisiejszych morskich ptaków. Wspomnieliśmy już jego rozmiary, ale warto dodać, że wcale nie był on największym przedstawicielem pterozaurów. Rekordziści wśród gatunków tego rodzaju zwierząt mogli pochwalić się rozpiętością skrzydeł nawet do 10 metrów.

Nazwa Epapatelo otyikokolo pochodzi z języka rdzennych mieszkańców tych ziem. Pierwszy jej człon oznacza skrzydła, a drugi jaszczurkę. Większość z odnalezionych na stanowisku w Angoli skamielin trafi na ekspozycję Smithsonian’s National Museum of Natural History w Waszyngtonie.