Terry Pratchett

i

Autor: John Lawrence / Rex Features/EAST NEWS

Nowe opowiadania Terry'ego Pratchetta. 20 niepublikowanych historii jeszcze w tym roku

2023-02-28 16:38

Wybitny pisarz odszedł w 2015 pozostawiając po sobie prawdziwe rzesze fanów na całym świecie, także w Polsce. Właśnie pojawiła się wiadomość, która powinna tej wielkiej społeczności przynieść dużo radości. Jest takie angielskie powiedzenie dotyczące tego, że znaki na niebie i ziemi mówią nam o czymś: "the writing is on the wall". W tym wypadku tak się zdarzyło, dosłownie.

Ponoć Chris Lawrence nie zdawał sobie sprawy, że jest w posiadaniu prawdziwego skarbu. Na jednej ze ścian swojego domu miał oprawiony tekst Pratchetta, którego fanem jest od wielu lat. Nie spodziewał się jednak, że coś co posiada może mieć tak gigantyczną wartość.

- Chroniłem go przez ponad 35 lat – mówi dziennikarzom BBC – Przetrwał mnóstwo przeprowadzek i nie miałem pojęcia jak bardzo są ważny.

Skontaktował się z innymi fanami oraz badaczami twórczości pisarza i razem odnaleźli pozostałe opowiadania. Chodzi o teksty publikowane pod pseudonimem Patrick Kearns. Pratchett posługiwał się nim pisząc dla lokalnej prasy w latach 70-tych i 80-tych XX wieku.

W ciągu 44 lat pisarskiej działalności sir Terry Pratchett napisał 70 książek, które sprzedały się na całym świecie w ponad 100 milionach kopii i były tłumaczone na 43 języki. W Polsce historie ze Świata Dysku cieszyły się także ogromną popularnością.

Były agent pisarza, Colin Smythe przekonuje, że informacja o nieznanych tekstach pisarza była dla niego zaskoczeniem.

- Przez te wszystkie lata bycia jego wydawcą, a później agentem, nigdy nie pomógł mi w odnalezieniu swoich krótkich opowiadań – wspomina – Jednak jak napisał w dedykacji mojej kopii "Smoków na zamku Ukruszon" istniały teksty, które ukrył.

Odnalezione opowiadania zostaną opublikowane w zbiorze, który ukaże się 5 października 2023. Według wydawców widać w nim zarysy tego, co stanie się w przyszłości Światem Dysku, a czytelnicy spotkają w historiach znane sobie fantastyczne stworzenia i bohaterów.

Istniał jeszcze jeden zbiór niepublikowanych tekstów Pratchetta. Te jednak nigdy nie trafią do czytelników. Zawierający około 10 niedokończonych powieści dysk twardy został zmiażdżony przez walec parowy po śmierci pisarza, co było spełnieniem jednego z jego ostatnich życzeń.

Czy Miley Cyrus ma rockową duszę Dobrze Rockuje #6