Nowe brzmienia z kosmosu. NASA publikuje dźwięki mgławicy

i

Autor: NASA Mgławica Carina

Nowe brzmienia z kosmosu. NASA publikuje dźwięki mgławicy

2022-09-01 11:29

Pamiętacie niesamowitą muzykę Czarnej Dziury? Mamy kolejną audio-symulację od NASA i poważnie zaczynamy rozważać otwarcie listy kosmicznych przebojów.

Tym razem wybór padł na przepiękną mgławicę Carina ( NGC 33720), której zdjęcie wykonane przez teleskop Jamesa Webba wywołało niedawno nie lada sensację. Dzieli nas od niej, bagatela, około siedmiu i pół tysiąca lat świetlnych.

Janusz Panasewicz w Esce Rock - Organek pierwszym gościem Lady Pank na MTV Unplugged

Zamiana jej obrazu na dźwięk jest częścią większego projektu zwanego „sonifikacją”, Polega on właśnie na przedstawianiu piękna zagadek kosmosu za pomocą dźwięków. To pozwala na przykład poznać lepiej fenomeny przestrzeni osobom z dysfunkcją wzroku.

- Kiedy pierwszy raz o tym usłyszałem, uderzyło mnie to fizycznie i emocjonalnie. Myślę, że wreszcie poczułem to samo, co ludzie patrzący w nocy w niebo – ocenia Christine Malec, kobieta z niepełnosprawnością wzroku należąca do społeczności słabowidzących, którzy wspierają ten projekt. Czekamy z niecierpliwością na kolejne kosmiczne kawałki, a tymczasem proponujemy Wam wycieczkę po muzyce sfer wybitnych artystów rocka i okolic.