NIESAMOWITE zjawisko: Trąby wodne wirowały nad Bałtykiem! [ZDJĘCIA I WIDEO]

i

Autor: Facebook.com/Lubuscy Łowcy Burz

NIESAMOWITE zjawisko: Trąby wodne wirowały nad Bałtykiem! [ZDJĘCIA I WIDEO]

2021-07-20 8:28

W poniedziałek (19 lipca) na Półwyspie Helskim można było zobaczyć coś niesamowitego. Nie tylko tam – internet oszalał! W sieci pojawiło się mnóstwo zdjęć i filmów trąb wodnych.

 Na wysokości Juraty i Jastarni uformowały się wodne leje. Wyjątkowe widoki uchwycono na nagraniach i zdjęciach.

"Aż trzy trąby wodne pojawiły się w ciągu godziny w rejonie Półwyspu Helskiego! Możliwe że kolejne dwa leje wystąpiły u brzegów Jastarni!"

- przyznali twórcy fanpage'u "Sieć Obserwatorów Burz".

Jak powstaje trąba wodna?

Trąba wodna inaczej zwana jako trąba morska to zjawisko meteorologiczne polegające na formowaniu się pionowego chmurzastego wiru w kształcie leja, występującego nad powierzchnią wody, połączonego z chmurą kłebiastą. Pod tą postacią jawi się jako nadwodne tornado, które wznosi wodę. Jest znacznie słabsza od swego lądowego odpowiednika. Trąby wodne są w dużym stopniu przezroczyste i w początkowej fazie można je zauważyć tylko dzięki śladowi jaki pozostawiają na powierzchni wody. Kiedy lej zwykłej trąby powietrznej dociera nad morze, także staje się trąbą wodną. Powstaje spłaszczony środek, w którym wewnętrzny prąd zstępujący dotyka wody. Trąby morskie nie należą do rzadkości, ale większość rozprasza się, kiedy dojdzie do lądu.

Zjawisko to charakteryzuje się znacznie słabszą siłą od trąby powietrznej. Trąba wodna jest w dużym stopniu przezroczysta i w początkowej fazie można ją zauważyć tylko dzięki śladowi, jaki zostawia na powierzchni wody. Zjawiska te nie są rzadkością. Większość z nich rozpada się przy dotarciu do lądu.

Piotr Lisek i jego podróż do Japonii
Źródło: NIESAMOWITE zjawisko: Trąby wodne wirowały nad Bałtykiem! [ZDJĘCIA I WIDEO]