UDSK w Białymstoku

i

Autor: Wikicommons UDSK w Białymstoku

Niedzielski o UDSK: Jedyny ośrodek zapewniający kompleksową opiekę pediatryczną

2021-06-25 13:19

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku jest w zasadzie jedynym dużym ośrodkiem, zapewniającym kompleksową opiekę pediatryczną - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski po podpisaniu w piątek umowy na rozbudowę tej placówki.

Jak powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej, podczas dzisiejszego spotkania przekazany został symboliczny czek, mówiący o kwocie inwestycji, jaka zostanie wykonana w ośrodku w Białymstoku.

"Te pieniądze - 36 mln zł - zostaną przekazane na remont i renowację szpitala klinicznego dziecięcego. I to jest bardzo ważne zagadnienie, ponieważ ten szpital jest w zasadzie jedynym dużym ośrodkiem, zapewniającym kompleksową opiekę pediatryczną. I bardzo ważne jest, żeby ten stan infrastruktury był tutaj w odpowiedni sposób zapewniony" - podkreślił.

Czytaj też: Rolnicy Podlasie. Andrzej się wygadał! Opowiedział o swojej życiowej partnerce [ZDJĘCIA, WIDEO]

Niedzielski zaznaczył, że "patrząc na inwestycje dokonywane w ostatnich latach (...) szpital uniwersytecki stał się dominującym podmiotem w regionie". "Trzeba się cieszyć, że ośrodek akademicki tak kompleksowo i w tak profesjonalny sposób zapewnia opiekę nie tylko lokalnie w Białymstoku, ale dla mieszkańców całego regionu" - podkreślił.

Rolnicy Podlasie - sezon 3, odcinek 16

Zdaniem ministra zdrowia "Uniwersytet Medyczny w Białymstoku stał się jednostką, która jest symbolem innowacyjności w medycynie". "To tutaj mieliśmy pionierską pracę wykonaną, która dotyczyła sekwencjonowania genomu" - przypomniał.

Wyjaśnił, że chodzi o badanie tego, z jaką mutacją wirusa Sars-CoV-2 mamy do czynienia. "Dzięki specjalistom z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku mogliśmy też bardzo szybko od strony publicznej pomóc sanepidowi prowadzić badania (...). Historia, która jest wokół uruchomienia badań w sanepidzie jest taka, że sprzęt z uniwersytetu razem ze specjalistami pojechał do sanepidu i było wykonane zarówno szkolenie, jak i instalacja tego sprzętu.

Według Niedzielskiego to "dzięki wysiłkowi i innowacyjności uniwersytetu bardzo szybko mogliśmy od strony publicznej stworzyć zaplecze, które pozwala na sekwencjonowanie genomu". (PAP)

Źródło: Niedzielski o UDSK: Jedyny ośrodek zapewniający kompleksową opiekę pediatryczną