Bytom

i

Autor: Pixabay/zdj. ilustracyjne

Nie będzie WF w szkole? Ministerstwo odradza prowadzenie ćwiczeń! Co w zamian?

2021-08-16 8:53

Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało w sierpniu wytyczne odnośnie nowego roku szkolnego i powrotu uczniów do szkół. W nich możemy przeczytać, że "należy zrezygnować" z zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu. To oznacza koniec zajęć WF-u w szkołach od nowego roku?

Ministerstwo Edukacji i Nauki początkiem sierpnia wydało wytyczne odnośnie organizacja nowego roku szkolnego dla szkól na terenie całego kraju. Wśród wytycznych możemy przeczytać, że uczniowie m.in. będą musieli przebywać w szkole w maseczce. - Wytyczne zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli po powrocie do stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. Są w nich zawarte rekomendacje o charakterze ogólnym i szczegółowym – czytamy w opisie. Zalecenia szczegółowe dotyczą: organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii, czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników. To co może zasmucić wielu uczniów to fakt, że odradza się prowadzenie ćwiczeń, w tym gier kontaktowych. To oznacza koniec lekcji wychowania fizycznego w szkołach?

CZYTAJ TAKŻE: W szczycie czwartej fali będzie do kilkunastu tys. zakażeń dziennie!

Rewolucja w szkołach! Mają zniknąć zajęcia z WF

- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych – czytamy w wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Resort odradza prowadzenie zajęć WF w szkołach, ale w zamian rekomenduje między innymi korzystanie z boiska szkolnego - Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły – czytamy dalej.

Rewolucja w szkołach! Mają zniknąć zajęcia z WF. Co w zamian?

Oprócz zajęć na świeżym powietrzu, ale na terenie szkoły, nauczyciele (według rekomendacji ministerstwa) mogą wychodzić z uczniami na spacery.

- Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego – zaleca MEiN.

Rewolucja w szkołach! Mają zniknąć zajęcia z WF-. Szkoły już się przygotowują

Szkoły opracowując plan prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego. Jak wyglądają przygotowania? Komentuje dyrektor III LO im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie Marek Plizga.

- Mamy bardzo dobrą sytuację, jeżeli chodzi o bazę sportową, siłownia na zewnątrz, dwa boiska sportowe, gdzie nauczyciele opracowują takie zajęcia, w których uczniowie nie będą mieli kontaktu ze sobą – mówi nam Marek Plizga. 

Pociąg-widmo pod Kołbaskowem
Sonda
Powrót do szkół 2021. Powinien obowiązywać podział klas na zaszczepione i niezaszczepione?
Źródło: Rewolucja w szkołach! Mają zniknąć zajęcia z WF-u. To nowe wytyczne ministerstwa edukacji