NASA ubiera się u Prady! Czyli czas na kosmiczną modę

i

Autor: Pixabay Nowe stroje dla kosmonautów zrobi dla NASA słynny dom mody!

NASA ubiera się u Prady! Czyli czas na kosmiczną modę

2023-10-10 14:10

Szykuje się wielki powrót ludzkości do podboju kosmosu. Po tylu latach przerwy trzeba więc się odpowiednio przygotować, to jasne, ale raczej nikt się nie spodziewał, że NASA uznała, że tyczy się to także... stylu astronautów! Jak się okazuje, powstają nowe skafandry kosmiczne, a odpowiada za to nie byle kto, gdyż Prada!

NASA wielkimi krokami przygotowuje się do powrotu do ponownego odkrywania przestrzeni kosmicznej. Wszystko to odbywa się w ramach programu Artemis. Zgodnie z jego założeniami, Amerykanie chcą wrócić na Księżyc, a nawet założyć na nim bazę! W przeciwieństwie do misji Apollo, uczestnikami programu mają być w przeważającej mierze naukowcy, a jednym z punktów planu jest wysłanie na Księżyc do 2025 roku pierwszej w historii kobiety. Obecnie NASA przygotowuje się do drugiego etapu misji Artemis, zgodnie z którym ma ona wysłać dwóch astronautów i jedną astronautkę na 10-dniowy lot testowy wokół Księżyca. Misja ta będzie pierwszą załogową na drodze NASA do długoterminowej obecności człowieka na Księżycu i szacuje się, że odbędzie się pod koniec 2024 roku lub na początku 2025.

Metallica - pierwsze single z każdego albumu zespołu!

Nie diabeł, a NASA ubiera się u Prady!

Prace trwają, a jednym z elementów jest stworzenie zupełnie nowych, bardziej nowoczesnych, skafandrów kosmicznych. NASA opublikowała informację prasową, w której poinformowała, że za ten aspekt odpowiadać będzie słynny włoski dom mody, czyli Prada! Będzie on współpracował z inną specjalistyczną firmą prywatną, Axiom Space, która już na początku tego roku zaprezentowała projekt skafandrów kosmicznych. Prada ma wnieść w cały projekt specjalistyczną wiedzę na temat materiałów i produkcji, a pomocne ma być dla domu mody doświadczenie w stworzeniu kostiumów na zawody żeglarskie Pucharu Ameryki, Profesor NASA zapewnia jednak, że nie ma co spodziewać się skafandrów rodem z wybiegów, gdyż najważniejsze w przypadku takich strojów jest utrzymanie odpowiedniego środowiska termicznego. W tym kontekście, włoski dom mody będzie szczególnie odpowiadał za zewnętrzną warstwę skafandra.

Prada ma duże doświadczenie z różnymi rodzajami tkanin. Uważamy, że wiedza firmy może wnieść realny wkład w tworzenie zewnętrznych warstw nowego skafandra kosmicznego - mówi profesor Jeffrey Hoffman, który odbył pięć misji NASA i cztery spacery kosmiczne.