zachęta

i

Autor: Narodowa Galeria Sztuki Zachęta

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki - już wkrótce dla każdego!

2021-06-28 13:17

Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki otwiera swoje magazyny i archiwa! Już wkrótce do sieci trafi ponad 600 zdigitalizowanych prac. Niektóre z nich będzie można oglądać w 3D. Wszystko po to, by umożliwić podziwianie zbiorów wszystkim miłośnikom i miłośniczkom sztuki.

Trening do piosenek EKIPY | ESKA XD - Fit vlog #25
Sonda
Czy chciałbyć aby sztuczna inteligencja działała już w Polsce?

Narodowa Galeria Sztuki Zachęta udostępnia zdigitalizowane zbiory

Właśnie rusza jeden z największych projektów digitalizowania i udostępniania dzieł sztuki w Polsce. Do sieci trafi ponad 600 prac ze zbiorów Zachęty.

"Możemy zrealizować to nasze marzenie i zdigitalizować tę wiedzę, zasoby i kolekcję, dzięki czemu wszyscy będą mogli z nich korzystać. To jest wielka radość że możemy się tym dzielić. Dziś jest to dostępne dla nas, a już wkrótce dla wielu" - mówi wicedyrektorka Zachęty Olga Wysocka.

Ze zdigitalizowanych zbiorów Zachęty będą mogli korzystać między innymi nauczyciele, przygotowując zajęcia z zakresu sztuki dla dzieci i młodzieży. Co ciekawe niektóre prace będzie można oglądać w technologii trójwymiarowej. Obiekty zeskanowane w 3D wymagały uprzednio szczegółowej konserwacji.

"Każda z prac digitalizowanych wymaga najpierw konserwacji, czyli zadbania o szczegóły i uwagi konserwatora. A następnie jest to praca zespołów, ekspertów którzy się na tym znaja, z odpowiednimi sprzętami" - mówi Wysocka.

Proces digitalizowania zbiorów potrwa do 2023 roku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki - już wkrótce dla każdego!