Na Marsie odnaleziono gigantyczny wulkan. Doprowadzi to do znalezienia ewentualnych śladów życia?

i

Autor: Pixabay/zdj. ilustracyjne

Wiadomości

Na Marsie odnaleziono gigantyczny wulkan. Czy odkrycie to doprowadzi do znalezienia śladów życia?

2024-07-01 13:23

Naukowcy odkryli na powierzchni Marsa gigantyczny wulkan. Ma on aż dziewięć kilometrów wysokości. Nie jest to jednak najwyższy marsjański wulkan.

Olbrzymi wulkan znaleziony na Marsie

Na Marsie znaleziono gigantyczny wulkan. O wspomnianym odkryciu poinformowano podczas zorganizowanej w Teksasie 55. Lunar and Planetary Science Conference. Otrzymał on roboczą nazwę Noctis. Wulkan wznosi się na wysokość 9 km i rozpościera na 450 km (nie jest to jednak największy wulkan występujący na Marsie, ten tytuł należy do Olympusa Monsa). Z kolei na jego południowo-wschodniej części najprawdopodobniej leży wodny lodowiec.

Ten rejon Marsa znany jest z tego, że zawiera wiele uwodnionych minerałów, które powstały w różnych momentach jego historii. Od długiego czasu podejrzewano działanie w tym względzie wulkanów. Znalezienie wulkanu w tym miejscu może więc nie być aż tak zaskakujące. W pewnym sensie duży wulkan jest długo poszukiwanym śladem – mówi Sourabh Shubham z University of Maryland.

Fizyczny przycisk V ekran dotykowy w samochodach | Poranek Eska Rock

Wciąż jednak nie brakuje pewnych pytań. Nie wiadomo chociażby, kiedy rozpoczęła się aktywność wulkanu. Trudno ponadto stwierdzić, czy nadal jest aktywny. 

Naukowcy uważają, że jest to doskonały cel dla przyszłych misji badających geologię Marsa, a także poszukujących ewentualnych śladów życia na tej planecie. 

Tak naprawdę to połączenie różnych rzeczy czyni wulkan Noctis szczególnie ekscytującym. To pradawny, żyjący długo wulkan tak mocno zeorodowany, że można byłoby po nim chodzić, jeździć czy latać nad nim, aby go badać, zbierać próbki, datować różne jego części i badać ewolucję Marsa – mówi dr Pascal Lee z SETI Institute i NASA Ames Research Center.

Najdziwniejsze teorie spiskowe w świecie rocka. Te opowieści są nieprawdopodobne: