Muzeum narodowe w Warszawie

i

Autor: Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland's Photostream flickr.com Muzeum narodowe w Warszawie co roku bierze udział w Nocy Muzeów

Muzeum Narodowe w Warszawie zostanie rozbudowane - najpierw powstanie nowy pawilon

2022-02-15 12:08

Jak czytamy na stronie MNW, będzie to pierwsza od dziesięcioleci szansa na powiększenie powierzchni placówki. Muzeum Narodowe w Warszawie wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosiło konkurs na rozbudowę siedziby. Więcej na ten temat w artykule.

Muzeum Narodowego w Warszawie zostanie rozbudowane - taka informacja pojawiła się na stronie internetowej i profilach MNW w mediach społecznościowych. W lutym 2022 Muzeum wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich rozpisało konkurs na rozbudowę siedziby. W jego ramach zostanie wyłoniony projekt nowego pawilonu, który powstanie od strony ulicy Książęcej. Cała inwestycja wsparta środkami przekazanymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum czekało na przebudowę od dziesięcioleci. Jak mówi Łukasz Gaweł, dyrektor MNW, nowy pawilon będzie pierwszym etapem modernizacji całego kompleksu Muzeum.

Nowe karetki dla Warszawy. Sprzęt robi wrażenie

Zaspokojenie największych potrzeb MNW

Jak czytamy na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie:

Projekt na 160-lecie Muzeum

W 2022 przypada 160. rocznica powołania Muzeum Narodowego w Warszawie. Sam modernistyczny gmach przy Alejach Jerozolimskich 3 zaprojektowany został przez Tadeusza Tołwińskiego w 1926 roku, a jego budowa zajęła ponad dziesięć lat. Otwarty w 1938 roku budynek mieścił wówczas około 100 tysięcy dzieł sztuki. Od tamtego czasu kolekcja rozrosła się ośmiokrotnie i obecnie liczy ponad 830 tysięcy eksponatów. Brak przestrzeni wystawienniczej i magazynowej był odczuwany od dziesięcioleci. Ostatnia (i jedyna) rozbudowa została przeprowadzona w latach 1968–1972. Dobudowano wtedy niewielki ryzalit. Przedsięwzięcie, któremu początek dała pozytywna opinia nt. rozbudowy wydana przez MKiDN, będzie przeprowadzone na o wiele większą skalę. W ramach pierwszego etapu, oprócz pawilonu, zbudowane zostanie też Centrum Konserwatorsko-Magazynowe.

Wzniesienie nowego pawilonu na Książęcem pozwoli przede wszystkim na rozwiązanie najpilniejszych potrzeb Muzeum w zakresie bezpieczeństwa i przechowywania dzieł sztuki przede wszystkim szczególnie wrażliwych obiektów na podłożu papierowym oraz znacząco ułatwi prowadzenie badań nad nimi. Powierzchnia pawilonu będzie wynosić około sześć tysięcy metrów kwadratowych i zostanie przeznaczona m.in. na pracownie konserwatorskie i digitalizacyjne, magazyny dzieł sztuki, a także na salę wystawienniczą. Powstaną także pokoje do pracy studyjnej dla naukowców prowadzących badania nad zbiorami Muzeum. Budynek nowego Centrum Konserwatorsko-Magazynowego zostanie osadzony w historycznym kontekście. Zgodnie z założeniami ma harmonizować z dotychczasową zabudową i parkowym otoczeniem, a także zmierzać w stronę neutralności energetycznej i opierać się na nowoczesnych rozwiązaniach ekologicznych.

Szczegółowe informacje na temat konkursu na rozbudowę siedziby MNW znaleźć można na stronie Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Źródło: mnw.art.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie zostanie rozbudowane - najpierw powstanie nowy pawilon