Możesz jeździć samochodem bez prawa jazdy! Od grudnia 2020 ważne zmiany w przepisach

2020-12-05 10:29 STAN
Możesz jeździć samochodem bez prawa jazdy! Od grudnia 2020 ważne zmiany w przepisach!
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Możesz jeździć samochodem bez prawa jazdy! Od grudnia 2020 ważne zmiany w przepisach!

Od grudnia 2020 ważne zmiany dla kierowców! Będą mogli zostawić w domu nie tylko dowód rejestracyjny, ale także prawo jazdy. Kiedy wejdą w życie nowe przepisy? Jak będzie wyglądała policyjna kontrola? To nie jedyne przepisy o których warto wspomnieć, bo na kierowców będą nakładane też nowe obowiązki. Pierwszeństwo na pasach otrzymają piesi

Artysta śpiewa przed policjantami

Od grudnia 2020 ważne zmiany dla kierowców

Jeszcze niedawno prowadząc samochód musieliśmy mieć przy sobie m.in. prawo jazdy i dowód rejestracyjny - na wypadek kontroli. Od pewnego czasu nie mamy już obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego. Wkrótce szykują się kolejne ważne zmiany dla kierowców. Już od 5 grudnia 2020 roku będzie można jeździć bez prawa jazdy w portfelu!

Czytaj także: Prawo jazdy 2020: własnym autem pojedziesz w przyszłym roku? Ogromne problemy młodych kierowców!

Jak będzie wyglądała kontrola policyjna?

Po 5 grudnia 2020 roku, podczas policyjnej kontroli będziemy musieli podać funkcjonariuszowi swoje dane. To na ich podstawie system wyświetli informacje o naszych uprawnianiach lub ewentualnej utracie uprawnień. To spore ułatwienie dla zapominalskich kierowców. Obecnie za brak prawa jazdy podczas kontroli otrzymamy mandat w wysokości 50 zł.

Jak sprawdzić nasze uprawnienia w internecie?

Dane, z których korzystają policjanci są też dostępne w internecie. Wystarczy wejść na rządową stronę.

We wtorek przez Radę Ministrów została przyjęty projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowy. Zmiana dotyczy zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych. Będzie miał on pierwszeństwo na jezdni po wkroczeniu na pasy.  Poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu , kierowca będzie zobowiązany do zmniejszenia prędkości, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. To dodatkowe obowiązki nakładane na kierowców.

W projekcie ustawy zaproponowano regulacje zakazujące pieszemu korzystania z telefonu komórkowego, gdy przechodzi prze jezdnię.