Most z drukarki 3D

i

Autor: pixabay.com / https://twitter.com/newscientist Most z drukarki 3D

Most z drukarki 3D - piesi już z niego korzystają! Zobaczcie niezwykłą konstrukcję [WIDEO]

2021-08-05 15:18

Technologia drukowania 3D staje się coraz powszechniejsza. Do tej pory nikt jednak nie stworzył w ten sposób mostu! Pierwsza na Świecie taka konstrukcja jest już udostępniona dla pieszych. Wydrukowany most zobaczycie w naszym artykule.

Pierwszy na Świecie most z drukarki 3D jest już otwarty! Przeprawa pojawiła się w Amsterdamie. Most zlokalizowany został przy ulicy  Oudezijds Achterburgwal i przeznaczony jest dla pieszych. Co ciekawe, konstrukcja jest stworzona całkowicie ze stali! Zwykłe drukarki 3D pozwalają na tworzenie przestrzennych obiektów poprzez nakładanie kolejnych warstw plastiku. Technologia od dawna była jednak udoskonalana po to, by można było wykorzystać też inne materiały, takie, jak beton, czy właśnie stal. Wydrukowany most to pionierskie osiągnięcie firmy MX3D, której celem było opracowanie narzędzi i technik druku 3D z użyciem metalu. Ich konstrukcja gotowa była już w 2018 roku, ale dopiero teraz możliwe było jej zainstalowanie. Warto jej się przyjrzeć, gdyż poza zastosowaną techniką, zaskakuje też swoim "organicznym" wyglądem.

Wojciech Nowicki po zdobyciu olimpijskiego złota

Most wydrukowały specjalne roboty

Konstrukcja, która stanęła przy Oudezijds Achterburgwal jest pieszą przeprawą nad jednym z licznych kanałów Amsterdamu. Jego instalacja stała się wydarzeniem. W sieci pojawiły się zdjęcia przedstawiające most.

Jego tworzenie wyglądało nieco inaczej, niż w przypadku zwykłego druku 3D. Warstwy rozgrzanego metalu były nanoszone przez ramiona specjalnych robotów. Przygotowywanie konstrukcji trwało pół roku. Poniżej wideo MX3D, na którym możemy zobaczyć, jak wyglądał ten proces.

Trzeba przyznać, że most z drukarki 3D robi wrażenie. Odwiedzając Amsterdam, warto zobaczyć tę przeprawę.

Niezwykły wygląd wydrukowanego mostu

Technologia 3D pozwala na stworzenie właściwie dowolnego kształtu. Konstruktorzy i konstruktorki z MX3D zdecydowali się nadać swojemu mostowi wyjątkowy, organiczny wygląd. To nawiązanie do architektury postmodernistycznej, która często czerpie inspiracje z kształtów spotykanych w naturze.

Źródło: Most z drukarki 3D - piesi już z niego korzystają! Zobaczcie niezwykłą konstrukcję [WIDEO]