Mniejszy budżet Warszawy przez Polski Ład. Odczują to mieszkańcy

i

Autor: Pixabay Mniejszy budżet Warszawy przez Polski Ład. Odczują to mieszkańcy

Mniejszy budżet Warszawy przez Polski Ład. Odczują to mieszkańcy

2021-12-14 12:55

Miejskie inwestycje pod znakiem zapytania, a w planach podniesienie cen biletów komunikacji miejskiej. To skutki wprowadzenia tzw. Polskiego Ładu, które mogą odczuć warszawiacy już w przyszłym roku. Jak mówią stołeczne władze - zmiany planowane przez rząd uszczuplą miejski budżet o blisko 1,5 mld złotych.

Problemy budżetowe stolicy

Prawie 1,5 miliarda złotych - tyle każdego roku ma tracić budżet Warszawy w związku ze zmianami podatkowymi i wprowadzeniem tzw. Polskiego Ładu. Dla mieszkańców może to oznaczać m.in. podwyżki cen biletów i odłożenie w czasie niektórych inwestycji. Jak mówi prezydent stolicy Rafał Trzaskowski - już teraz trwają rozmowy o tym, z których projektów w przyszłym roku trzeba będzie zrezygnować.

ESKA XD #037 - GENZIE, WIEDŹMIN, ELIF, STOCH

- Chcieliśmy zwiększyć inwestycje w dzielnicach, tak żeby te inwestycje były, jak najbliżej obywatela. Udało się pewne pieniądze przekazać dzielnicom, ale chcielibyśmy, żeby tych pieniędzy było znacznie więcej. I również przeglądy prawie wszystkie programy. Zwłaszcza w edukacji mamy ogromny problem - mówi Rafał Trzaskowski.

Dzielnice z dużymi wydatkami

Burmistrz Woli, Krzysztof Strzałkowski dodaje, że wprowadzenie Polskiego Ładu i rosnąca inflacja oznacza dla jego dzielnicy znaczne wzrosty kosztów.

- Zimowe utrzymanie ulic na Woli to w przyszłym roku będzie 75 proc. więcej, letnie utrzymanie ulic - 48 proc. więcej, a utrzymanie terenów zielonych, to 30 proc. więcej - mówi Krzysztof Strzałkowski.

Co wiesz o potrawach świątecznych?

Pytanie 1 z 12
Z czego powinien być tradycyjny kompot wigilijny?

Miejscy radni budżetem na 2022 rok zajmą się na najbliższej, czwartkowej sesji Rady Warszawy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Mniejszy budżet Warszawy przez Polski Ład. Odczują to mieszkańcy