Kolejna rewolucja w szkołach? Ministerstwo da pieniądze na wycieczki. Ale tylko na te „patriotyczne”

i

Autor: MeHe

Ministerstwo da pieniądze na wycieczki szkolne. Ale tylko na te „patriotyczne”

2021-09-15 10:10

Szykuje się kolejna rewolucja w szkołach? Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało podczas wakacji, że od września ruszy program „Poznaj Polskę”. Chce nawet dofinansować wycieczki ale te, w których uczniowie zapoznają się bliżej z historią polskich patriotów. MEiN podrzuciło nawet kilka pomysłów, np. śladami Polskiego Państwa Podziemnego, czy śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Szykuje się kolejna rewolucja w polskich szkołach? Od września 2021 roku ruszył pilotaż programu „Poznaj Polskę”. Polega on na dofinansowaniu wycieczek szkolnych, nawet tych kilkudniowych. Szkoły mogą dostać maksymalnie 15 tysięcy złotych na organizacje uczniowskich wyjazdów, ale jest pewien warunek. Ministerstwo da pieniądze na wycieczkę „patriotyczną”. To oznacza, że placówki będą mogły pokusić się na dofinansowanie 80% wszystkich kosztów tylko, gdy będą to wyjazdy do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. MEiN podrzuciło nawet kilka propozycji tematycznych, którymi mogą kierować się dyrektorzy szkół. To na przykład wycieczki śladami Polskiego Państwa Podziemnego, czy śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Szkoły mogą składać wnioski o dofinansowanie do końca września!

Spis treści

  1. Ministerstwo da pieniądze na wycieczki. Ale tylko na te „patriotyczne”
  2. Ministerstwo da pieniądze na „patriotyczne” wycieczki. Wnioski do końca września

CZYTAJ TAKŻE: Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku: Rząd zmienił zdanie w ostatniej chwili!

Ministerstwo da pieniądze na wycieczki. Ale tylko na te „patriotyczne”

Z pieniędzy, które oferuje ministerstwo szkoły będą mogły pokryć takie koszty jak: przejazd, bilety wstępu, usługi przewodnika, zakwaterowanie, wyżywienie oraz ubezpieczenie uczestników wycieczki. MEiN zapowiedziało, że wycieczki zostaną dofinansowane, ale w czterech kategoriach:

  • Śladami Polskiego Państwa Podziemnego
  • Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego
  • Kultura i dziedzictwo narodowe
  • Największe osiągnięcia polskiej nauki

Minister Przemysław Czarnek skomentował program „Poznaj Polskę”. Według jego opinii do ministerstwa wpływały liczne sygnały z polskich szkół, że dzieci i młodzież chciałyby poznawać historię internowania i dorobek ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

- Nie ma lepszej okazji do odbudowywania wspólnoty wśród uczniów i kontaktów z nauczycielami jak kilkudniowe wyjazdy wycieczkowe. Jest potrzeba odbudowywania wspólnoty po okresie pandemii koronawirusa i po nauce zdalnej po to, żeby dzieci się bliżej poznawały i poznawały swoich nauczycieli - mówił Przemysław Czarnek w rozmowie z Radiem Maryja.

Ministerstwo da pieniądze na „patriotyczne” wycieczki. Wnioski do końca września

Okres na składanie wniosków rozpoczął się 6 września i potrwa niedługo. Zakończenie przyjmowania wniosków zaplanowano na koniec miesiąca. Szkoły mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 80 proc. planowanych kosztów wycieczki. Maksymalne kwoty to:

  • wycieczkę jednodniową – do 5 tys. zł,
  • wycieczkę dwudniową – do 10 tys. zł,
  • wycieczkę trzydniową – do 15 tys. zł.
Rozdanie nagród „Osobowość WTP Przyjazna Pasażerom”
Źródło: Ministerstwo dofinansuje wycieczki szkolne. Ale tylko te „patriotyczne”