Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: internet / Pixabay.com

Maseczki powodują, że noszące je osoby postrzegamy jako bardziej atrakcyjne? To fakt!

2022-01-19 15:25

Wiele osób ma już dość noszenia maseczek. Chociaż może się to wydawać absurdalne to naukowcy odkryli, że noszenie ich niesie ze sobą dodatkowe benefity poza zdrowotnymi. Wychodzi na to, że ludzie wydają się bardziej atrakcyjni, gdy większość twarzy jest zasłonięta maską na twarz. Dlaczego tak się dzieje, odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule.

Maseczka na twarzy najlepsza na randkę?

Niewątpliwie okres pandemii wpłynął na wiele aspektów naszego życia. Jak udowodnili naukowcy z Cardiff University osoby, które w trakcie pandemii noszą pewien rodzaj maseczek wydają nam się bardziej atrakcyjne. Jak to możliwe, skoro połowa twarzy pozostaje zakryta i nie wiemy jak dana osoba wygląda bez niej. Okazuje się, że w grę wchodzi inny, nowy czynnik.

Wyniki badań są zaskakujące, a zjawisko to związane jest z wysyłaniem właściwych sygnałów w czasie kryzysu. Szczegóły badania zostały opublikowane w czasopiśmie Cognitive Research. Badacze przypuszczają, że zjawisko najprawdopodobniej związane z przyzwyczajeniem do pracowników służby zdrowia noszących niebieskie maseczki. To właśnie niebieskie maseczki chirurgiczne powodują, że inni postrzegają nas jako bardziej atrakcyjnych. Ten mechanizm działa zarówno w przypadku kobiet, jak i u mężczyzn.

W dobie pandemii chirurgiczne maski są często spotykane i kojarzymy je z osobami wykonującymi zawody opiekuńcze lub medyczne. A to właśnie opiekuńczość i umiejętność radzenia sobie w czasie kryzysu uznajemy obecnie za najbardziej pożądane cechy u potencjalnego partnera. W eksperymencie 43 kobiety oceniły atrakcyjność męskich twarzy pokazanych na zdjęciach bez maski, w masce chirurgicznej i z zasłoniętą dolną częścią twarzy czarną książką. To właśnie zdjęcia przedstawiające mężczyzn w maseczkach chirurgicznych wygrały w opinii pań pod względem atrakcyjności. Co ciekawsze fotografie, na których panowie nie zasłaniali twarzy uzyskały najniższą ocenę. Kolejne eksperymenty z udziałem mężczyzn tylko potwierdziły wcześniejsze wyniki. Wychodzi na to, że w czasach pandemii warto nosić niebieskie maseczki chirurgiczne nie tylko ze względu na zdrowie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Maseczki powodują, że noszące je osoby postrzegamy jako bardziej atrakcyjne? To fakt!