Toaleta przy Wale Miedzyszyńskim

i

Autor: Ewa Sas

"Marian, tu jest jakby luksusowo!" W warszawskich parkach stanie pięć nowych toalet.

2021-04-07 17:08

Na drzwiach mają serduszka. I to jedyna cecha, jaka łączy je ze słynnymi wychodkami. Bo nowoczesne toalety miejskie to cywilizacja na miarę XXI wieku - są samoobsługowe, samoczyszczące i...odpłatne.

Przedłużenie obostrzeń i powrót do szkół? Konferencja Adama Niedzielskiego

Mieszkańcy wybrali

Na budowę pięciu nowych toalet w warszawskich parkach mieszkańcy oddali ponad 22 tysiące głosów w ramach budżetu obywatelskiego. Dokładne lokalizacje to parki:

  • Arkadia Górna (w rejonie Idzikowskiego),
  • Morskie Oko (w rejonie Puławskiej),
  • Szczęśliwicki (w rejonie Drawskiej),
  • Skaryszewski (w rejonie Międzynarodowej,
  • Żeromskiego (w rejonie Mierosławskiego).

- Toalety automatyczne są dostępne dla osób poruszających się na wózku, są wyposażone w automatyczne drzwi i system czyszczenia automatycznego. Posiadają czujniki bezpieczeństwa. Znajdziemy w toaletach też przewijak dla niemowląt, a także zewnętrzny kranik do mycia rąk - mówi Anna Stopińska z Zarządu Zieleni.

Czytaj także: Gdzie jest toaleta? Nowa funkcjonalność w aplikacji Warszawa 19115 [WYSZUKIWARKA TOALET]

Zarząd Zieleni ogłosił pod koniec marca przetarg na wykonanie budowy toalet wraz z niezbędnymi przyłączami. Potrwa on do 29 kwietnia. Wybrany wykonawca będzie miał 4 miesiące na rozpoczęcie prac, a całość powinna być gotowa do końca tego roku. Nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztować budowa toalet, ale jeśli zostaną jakieś fundusze, to Zarząd Zieleni ma przygotowanych jeszcze osiem dodatkowych lokalizacji, w których mogłyby stanąć kolejne szalety.- Ze zwykłego toi-toia bym nie skorzystał - zauważa jeden z mieszkańców przy Parku Skaryszewskim - Będzie lepiej i bardziej estetycznie - dodaje inna mieszkanka.

Złotówka niezgody

Kolejną cechą, jaką automatyczne toalety różnią się od pozostałych, jest odpłatność. Standardowa cena to złotówka. Nowe automatyczne szalety są też wyposażone w czytniki kart. Jednak kwestia odpłatności budzi u mieszkańców Warszawy mieszane odczucia - Na całym świecie tak jest i nikt nie ma z tym problemu - podkreśla jeden z mieszkańców. - Dla kogoś nawet złotówka będzie problemem i pójdzie do parku załatwić potrzebę pod drzewem - komentuje inny.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że toalety zbudowane w ramach budżetu obywatelskiego początkowo będą bezpłatne. - Będą bezpłatne przez minimum rok - mówi Anna Stopińska z Zarządu Zieleni. Odpłatność zostanie wprowadzona jeśli po roku okaże się, że toalety były dewastowane bądź używane niezgodnie z ich przeznaczeniem. Urzędnicy przyznają, że te już istniejące toalety nieraz są zepsute, co najczęściej wynika z prób zablokowania automatycznych drzwi. Kiedy ktoś chce je zamknąć na dobre, lub wręcz przeciwnie - pozostawić otwarte, cały system ulega uszkodzeniu i wówczas toaleta musi zostać wyłączona z użytku.

Sonda
Czy badano Cię na obecność koronawirusa?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: "Marian, tu jest jakby luksusowo!" W warszawskich parkach stanie pięć nowych toalet.