Lex Uber. Co zmieniła ustawa?

i

Autor: pexels.com Lex Uber. Co zmieniła ustawa?

Lex Uber: Działa od 1 stycznia, ale... prawie nic się nie zmieniło? Sprawdzamy!

2021-04-14 17:49

Te przepisy miały uporządkować rynek przewozów, ale w praktyce zmieniły niewiele - tak warszawski ratusz podsumowuje pierwszy kwartał obowiązywania tzw. lex uber. Nieprawidłowości stwierdzono niemal w co drugim przypadku.

Brak prawa jazdy, licencji, czy jazda pod wpływem narkotyków - stołeczny ratusz alarmuje, że mimo nowych przepisów o transporcie drogowym tzw. lex uber, niemal w co drugim przypadku zdarzają się nieprawidłowości.

- Nadal ok. 45 proc. kontroli kończy się stwierdzeniem nieprawidłowości. Kierowcy świadczą usługi warszawiakom bez licencji taksówkarskiej, posługują się fałszywym prawem jazdy lub w ogóle nie mają uprawnień do kierowania pojazdem. Spora część kierowców nie ma aktualnych badań lekarskich oraz psychologicznych i ciągle zdarzają się przypadki kierowania samochodem pod wpływem środków odurzających. Łatwość zamawiania przewozu osób poprzez aplikację na smartfony nie powinna uśpić czujności. Patrząc na wyniki kontroli nie ma gwarancji, że kierowca świadczący usługi przewozu osób bezpiecznie dowiezie pasażera do celu - mówi Karolina Gałecka z ratusza.

Czytaj także: III linia metra w Warszawie zagrożona? "Rząd blokuje nam środki unijne"

Weryfikacja kierowców zdaje się nie działać, bo tylko w 12 na 80 przypadków zamówiony przez aplikację kurs trafił do kierowcy z licencją. - W I kwartale przeprowadzono 267 czynności sprawdzająco-kontrolnych, które w 119 przypadkach zakończyły się stwierdzeniem nieprawidłowości. 68 kierowców wykonywało transport drogowy osób bez licencji, podszywając się pod warszawskie taksówki, 3 kierowców legitymowało się fałszywym prawem jazdy, 5 kierowców nie posiadało uprawnień do kierowania pojazdami, 1 kierowca był pod wpływem środków odurzających, a 58 kierowców bez badań lekarskich i psychologicznych - dodaje Gałecka.

Czytaj także: 20 miesięcy na wymianę 15 tys. "kopciuchów". Aktywiści stawiają w centrum wielki licznik!

Sprawdzono też kolejnych 112 kierowców, którzy mieli podszywać się pod warszawskie taksówki. 15 kierowców nie miało prawa jazdy, a 11 miało fałszywe, dwóch było pod wpływem narkotyków. Zatrzymano 13 dowodów rejestracyjnych.

Po warszawskich ulicach razem z kierowcami z "nową licencją" jeździ łącznie 18,5 tysiąca taksówek.​

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Co wiesz o brytyjskiej rodzinie królewskiej? NOWY test tylko dla ekspertów!

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się syn Meghan Markle i księcia Harry'ego?
Raport z Anteny 14.04
Źródło: Lex Uber: Działa od 1 stycznia, ale... prawie nic się nie zmieniło? Sprawdzamy!