Koronawirus w Polsce - zakażenie bezobjawowe to nie choroba? Ta klasyfikacja zmienia spojrzenie na SARS-CoV-2

i

Autor: Canva.com Koronawirus w Polsce - zakażenie bezobjawowe to nie choroba? Ta klasyfikacja zmienia spojrzenie na SARS-CoV-2

Koronawirus w Polsce - zakażenie bezobjawowe to nie choroba? Ta klasyfikacja zmienia spojrzenie na SARS-CoV-2

2020-11-17 9:14

Żadna epidemia na świecie nie rozprzestrzeniała się tak szybko i z tak dużą w jednym czasie liczbą zakażeń jak ta spowodowana koronawirusem SARS-CoV-2 – przyznała dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. Niektórzy przechodzą go bezobjawowo, a w Polsce mimo to zmniejszona została liczba wykonywanych testów na dobę. Dlaczego? Co to oznacza dla Polski?

Resort zdrowia tłumaczy się z najmniejszej od wielu dni liczby przeprowadzonych w Polsce testów. Ostatniej doby przebadano zaledwie około 35-ciu tysięcy pacjentów. Wcześniej ta liczba długo utrzymywała się na poziomie 60-ciu tysięcy.

- To efekt mniejszej liczby zleceń od lekarzy rodzinnych - wyjaśnia rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Nie tylko Polska wykonuje mniej testów. Chińczycy nie klasyfikują zakażonych bezobjawowo jako potwierdzonych przypadków koronawirusa. Czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się w naszym kraju?

Czy to właściwe podejście? Dlaczego? Czy polski rząd powinien pójść śladem chińskiego? Na te pytania odpowiada w rozmowie z dziennikarzem Radia ESKA ekspert w dziedzinie immunologii i zdrowia publicznego dr med. Paweł Grzesiowski:

- Nie zgadzam się z podejściem Chińczyków, bo około 50 proc. zakażonych nie wykazuje objawów. Bezobjawowe przypadki powinny znaleźć się w nomenklaturze jako przypadki nosicielstwa, chociaż nie wiadomo do końca, czy te bezobjawowe przypadki rzeczywiście nie dają żadnych ukrytych skutków. To dziwna choroba, bo jak się robi badania serca czy płuc u osób po przejściu bezobjawowych infekcji, to znajduje się zmiany chorobowe. Z punktu widzenia wirusologii znamy różne inne choroby, gdzie mimo braku objawów kwalifikuje się je jako choroby np. cytomegalia, polio czy opryszczka. Ponadto bezobjawowi zarażają i to ma ogromne znaczenie dla pandemii. Dlatego powinna pojawić się jakaś nowa kategoria np.:

  • chory objawowy
  • zakażony bez objawów
  •  nosiciel bezobjawowy
Sonda
Czy zaszczepisz się na koronawirusa?
Nowi mieszkańcy sadeckiej gadziani. Na świat przyszły gekony paskowane
Źródło: Koronawirus w Polsce - zakażenie bezobjawowe to nie choroba? Ta klasyfikacja zmienia spojrzenie na SARS-CoV-2