PAP konkurs gov tech

i

Autor: PAP - #FakeHunter Challenge/Geopolityka

Konkurs PAP i GovTech Polska: #FakeHunter Challenge/Geopolityka - już 24 marca

2022-03-17 12:22

24 marca rusza V edycja konkursu #FakeHunter Challenge. Zadaniem uczestników będzie wyszukiwanie w sieci i zgłaszanie fake newsów dotyczących m.in. wojny w Ukrainie, rosyjskich działań militarnych, konsekwencji gospodarczych wywołanych sytuacją na wschodzie. Do wygrania są atrakcyjne nagrody finansowe oraz bezpłatne warsztaty dla szkół.

W konkursie mogą brać udział wszyscy, którym zależy na propagowaniu idei dostępu do wiarygodnych i rzetelnych informacji, a w szczególności uczniowie szkół podstawowych, średnich, studenci, społeczność ukraińska.

Rejestracja do konkursu pod linkiem: https://bit.ly/3HXJWYr

Tematem przewodnim V edycji jest geopolityka. W ciągu czterech dni zarejestrowane osoby, działające samodzielnie lub w zespołach, będą mogły zgłaszać fałszywe informacje publikowane w sieci lub przesyłać raporty fact-checkingowe dotyczące m.in.: wojny w Ukrainie, rosyjskich działań militarnych i politycznych, pomocy udzielanej ukraińskim uchodźcom przez Polskę, konsekwencji gospodarczych wywołanych działaniami na wschodzie. Ponadto zakres tematyczny konkursu uwzględnia również tematykę związaną z fałszowaniem wizerunku polskiego państwa oraz zakłamywania polskiej historii.

Na najlepsze zespoły czekają nagrody finansowe w wysokości: I miejsce – 8 tys. zł, II miejsce – 6 tys. zł, III miejsce – 3 tys. zł.

Uczniowie z dwudziestu szkół, którzy jako pierwsi zgłoszą się do konkursu i zaangażują w rywalizację, mogą wygrać udział w bezpłatnych warsztatach z weryfikacji informacji. Wśród ekspertów prowadzących zajęcia będą specjaliści z portalu #FakeHunter, którzy na co dzień zajmują się weryfikacją fałszywych i zmanipulowanych informacji publikowanych w sieci oraz eksperci GovTech Polska.

Do wygrania jest także nagroda specjalna – iPad. Co trzeba zrobić, aby go zdobyć? Należy przesłać swoje pomysły, które pomogłyby zainteresować jeszcze większą liczbę internautów tematem fake newsów i zaangażować ich w walkę z dezinformacją oraz wzbogacić i udoskonalić projekt społeczny FakeHunter. Dotyczy to także propozycji tematycznych lub organizacyjnych na kolejne edycje konkursu FakeHunter Challenge. Pomysły można przesyłać na adres [email protected]

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w piątek, 1 kwietnia o godz. 12:00.

Konkursowi będą towarzyszyć ciekawe rozmowy i debaty transmitowane live na https://fakehunter.pap.pl/challengeV. Pierwszego dnia gośćmi będą m.in. psycholog, który doradzi, jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o trudnym temacie, jakim jest wojna i jak pomagać w radzeniu sobie z emocjami. Z kolei harcerze opowiedzą o pomocy i innych działaniach, które podejmują na rzecz potrzebujących.

Rozmówcami drugiego i trzeciego dnia będą: dziennikarze, politolodzy, publicyści, analitycy zajmujący się sprawami międzynarodowymi. Z perspektywy eksperckiej opowiedzą o wyniszczającej wojnie na Ukrainie, dezinformacji inspirowanej i prowadzonej przez Kreml, konsekwencjach gospodarczych dla całego świata oraz skali fake newsów, jakie pojawiają się na temat Polski w zagranicznych mediach.

Szczegóły konkursu i przebiegu rywalizacji: https://fakehunter.pap.pl/challengeV

Organizatorem konkursu jest Polska Agencja Prasowa oraz GovTech Polska, współorganizatorem: Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Związek Cyfrowa Polska.

Źródło informacji: PAP