Wejście do lokalu fundacji przy Czerskiej

i

Autor: Ewa Sas

Jest magazyn żywności, może być lokalny klub dla seniorów. Fundacja Senior w Koronie potrzebuje wsparcia!

2021-04-12 21:49

Chcą pomagać seniorom, ale w tej chwili sami potrzebują pomocy. Fundacja Senior w Koronie od jakiegoś czasu wynajmuje lokal przy ulicy Czerskiej. To tutaj co tydzień wydają posiłki i paczki żywnościowe. Marzą, by zmienić to miejsce w klub seniora. Jednak na to potrzeba znacznych funduszy.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Czerska 26/28 będzie miejscem otwartym dla seniorów

Sypiące się schody, zniszczone witryny w oknach i rozlatujący się sufit. Tak wygląda stan lokalu fundacji Senior w Koronie przy ulicy Czerskiej. Remont jest potrzebny i to pilnie, bo nawet większość podstawowych instalacji wymaga naprawy. - Musimy zrobić wejście bo schodki to niemalże gruzy. Chcemy, żeby wejście było dostosowane do osób niepełnosprawnych - mówi Maciej Słupski z Fundacji Senior w Koronie. - Musimy też zrobić łazienkę dostosowaną do osób niepełnosprawnych.

Na nowo trzeba położyć podłogi i ułożyć oświetlenie. Fundacji potrzebne jest zarówno wsparcie finansowe, jak i materiałowe - przydadzą się sprzęty, ale też materiały budowlane. Jednak ważne, żeby to wszystko było zrobione na odpowiednim poziomie, bo członkom fundacji zależy, żeby to było schludne i przyjazne miejsce.

- Chcielibyśmy tu stworzyć poza miejscem tranzytowym dla naszych wolontariuszy miejsce otwarte dla społeczności całego Mokotowa, Sielec. Żeby ci seniorzy mieli gdzie przyjść, spotkać się, wyżalić, a być może też czegoś nauczyć. Może będą jakieś elementy warsztatowe - dodaje Maciej Słupski.

"Lokal przy Czerskiej jest naszym punktem operacyjnym: to tu przyjmujemy i magazynujemy żywność, AGD, odzież i obuwie, które następnie trafiają do Seniorów w całej Warszawie.

Jak działamy:Na portalach społecznościowych ogłaszamy jakich artykułów aktualnie potrzebujemy. W każdy piątek na Czerskiej w godzinach 18-20:00 otwieramy tzw Tranzytowe Okienko i odbieramy dary, które następnie dezynfekujemy parownicą i przekazujemy do naszego Banku Żywności, lub na następny dzień do wydania z obiadami. W każdą sobotę z Czerskiej wyjeżdża 40-50 Wolontariuszy z posiłkami do naszych stałych Podopiecznych i starszych osób, którym ze względu na pandemię i sytuacje życiowe pomagamy doraźnie.

Zaraz po wydaniu obiadów i paczek, otwieramy lokal dla osób w wieku 75plus, które mogą odebrać artykuły spożywcze, ubrania i buty - osobiście. Projekt dożywiania starszych osób z Mokotowa nosi nazwę Podzielnia75plus i po adaptacji lokalu będzie mógł być realizowany codziennie.

Uruchomiliśmy też bezpłatną wypożyczalnię sprzętu inwalidzkiego: mamy wózki, chodziki, balkoniki, kule, poręcze, a nawet łóżko rehabilitacyjne."

- czytamy na stronie zbiórki.

Pomoc od pandemii na stałe

Fundacja Senior w Koronie powstała w zeszłym roku zaraz po wybuchu pandemii. Młodzi ludzie chcieli pomagać seniorom, którzy z troski o swoje zdrowie pozostawali zamknięci w domach. Początkowo było to robienie zakupów, wyprowadzanie psów czy pomoc w w zakupie leków. Początkowo było to też za pieniądze samych seniorów. To jednak się zmieniło. - Dostrzegliśmy w tej grupie ogrom ubóstwa, dlatego zdecydowaliśmy się sami organizować środki. Zakup podstawowych artykułów spożywczych i farmaceutycznych. Pandemia otworzyła nam oczy na skalę zaniedbania wobec seniorów, których często nie widać. Mamy takie sytuacje, że seniorce po opłaceniu czynszu, mediów i leków zostaje 2 złote na dzień na życie. Takich ludzi staramy się wspierać - mówi Maciej Słupski.

W tej chwili fundacja regularnie pomaga 130 seniorom.

Sonda
Czy badano Cię na obecność koronawirusa?
Źródło: Jest magazyn żywności, może być lokalny klub dla seniorów. Fundacja Senior w Koronie potrzebuje wsparcia!