Jak wyglądają ideały mężczyzny i kobiety? Oto propozycje od SI

i

Autor: The Bullimia Project

Jak wyglądają ideały mężczyzny i kobiety? Oto propozycje od SI

2023-05-23 12:48

Od kilku dekad kultura masowa podsuwa nam cielesne ideały, do których większość z nas nigdy nawet się nie zbliży. Supermodelki, gwiazdy kina, telewizji, internetu oraz muzyki, które w siłowniach i spa spędzają tyle czasu co przeciętny człowiek w pracy, dojazdach i na zwykłych obowiązkach. Do tego dochodzą jeszcze operacje plastyczne i wiele innych „dróg na skróty”. Organizacje jak amerykański The Bulimia Project biją na alarm: idzie nowe i będzie jeszcze gorzej.

Jak wiadomo sztuczna inteligencja to po prostu kolejny rodzaj narzędzia, jak młotek, pędzel albo centryfuga. Może okazać się naprawdę przydatna, ale nietrudno jest dla niej wymyślić także zastosowanie, które uprzykrzy komuś życie. Dzieciaki, które i tak od najmłodszych lat bombardowane są przez kompletnie nierealistyczne modele piękna w popkulturze i mediach potrzebują wsparcia najbliższych, by zrozumieć, że ludzie naprawdę nie powinni wyglądać jak figurka He-Mana albo lalka Barbie. Jesteśmy różni, mamy zróżnicowaną budowę ciała i to jest właśnie w ludzkości piękne.

Tymczasem w ramach pogoni za klikalnością i zasięgami na portalach społecznościowych wyrastają jak grzyby po deszczu kolejne konta pokazujące „idealnie pięknych” ludzi. Za zdjęciami stoją użytkownicy SI, którzy po prostu pytają, a algorytm kompiluje obraz na podstawie tego, czego do tej pory zdążył się nauczyć z sieci lub czym nasyci go dany użytkownik.

The Bulimia Project właśnie opublikował raport, w którym przedstawia wyniki swoich poszukiwań ideału piękna poprzez algorytmy: Dall-E 2, Stable Diffusion oraz Midjourney. Oto krótkie streszczenie wyników:40% obrazów pokazywało nierealistyczne ciała37% obrazów kobiet pokazywało nierealistyczne ciała43% obrazów mężczyzn pokazywało nierealistyczne ciała

Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że algorytmy do stworzenia swoich wizji męskiego i kobiecego ideału korzystały w dużej mierze ze zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych, a więc już wcześniej przetworzonych przez upiększające filtry.

Młodym ludziom szukającym tożsamości i budującym poczucie własnej wartości z pewnością nie pomoże zalew obrazów z modelem urody, do którego nikt nie będzie w stanie doskoczyć – nawet naszpikowani kasą celebrycie ze swoim zapleczem chirurgów plastycznych.

Cały raport na ten temat przeczytacie tutaj, a wniosek z niego jest prosty. To od dorosłych zależy to czy takie nierealne modele będą mogły niepokoić dzieciaki. Trzeba postawić na budowanie świadomości, że ludzie są różnorodni i właśnie to jest wartościowe, że dzieciaki nie mają być idealne tylko zadowolone z tego kim są i gotowe realizować swoje pasje i marzenia (podkreślamy: swoje, a nie sugerowane przez reklamy i media społecznościowe), bo mają za sobą rodziny i przyjaciół. Wtedy dziwaczne modele „idealnych” ludzi nie będą w stanie zachwiać ich poczuciem własnej wartości.

Aktorzy i Aktorki, którzy grają rocka!