Jak często powinno się brać prysznic? Nie trzeba każdego dnia

i

Autor: Pixabay

Jak często powinno się brać prysznic? Nie trzeba każdego dnia

2023-07-31 15:32

Dla wielu osób może to być dość trudne do przyjęcia. W końcu te kilka, a czasem kilkanaście minut w łazience to nie tylko higiena, ale także wyczyszczenie głowy z negatywnych myśli, chwila tylko dla siebie, swego rodzaju doświadczenie oczyszczające, medytacyjne. Zatem odcięcie od tego codziennego rytuału może być bardzo bolesne. Ostatnio przez media w USA przetoczyła się debata na ten temat i głos zabrali eksperci.

Zaczęło się od rozmowy celebrytek, które podczas zorganizowanego przez redakcję „Vanity Fair” spotkania rozmawiały o tak zwanych „guilty pleasures” czyli rzeczach, które bardzo lubią, ale jednocześnie się ich wstydzą. America Ferrara, aktorka znana między innymi z roli w „Barbie” oraz podkładaniu głosu w „Jak wytresować smoka” wyznała, że czasem zdarza się jej przez kilka dni nie brać prysznica, co wywołało burzę w studio, ale także w komentarzach.

Po tym jak już wypowiedziały się gwiazdy i gwiazdki mediów oraz rzesze komentujących w mediach społecznościowych przyszedł w końcu czas na zadanie tego pytania komuś, kto może się na tym realnie znać. W przypadku instytucji naukowych nie jest to wcale nowa dyskusja, ponieważ badania dotyczące higieny ludzkiej skóry trwają od dekad. Ich wyniki napędzają branżę kosmetyczną. Już w 2021 uczelnia Harvarda opublikowała tekst na temat tego jak często powinno się brać prysznic.

- Jeśli jesteś podobny do mnie, będzie ci ciężko rezygnować z codziennego prysznica. Jednak dla własnego zdrowia jest to nawyk, który warto zrewidować – tłumaczy lekarz i wydawca Harvard Health Publishing, doktor Robert H. Shmerling.

Dodaje jednak, że nie ma jednej, jedynej sprawdzonej liczby pryszniców w tygodniu, które powinniśmy brać. Lepiej obserwować własną skórę i pamiętać o tym, do czego może prowadzić zbyt częste traktowanie jej mydłem i kosmetykami. Nadmiar wystawiania jej na takie czynniki może doprowadzić do jej wysuszenia, podrażnienia i swędzenia.

Zbyt sucha skóra ma tendencję do pękania, co daje możliwość wniknięcia do naszego organizmu rozmaitym bakteriom, które inaczej udałoby się trzymać z daleka. Bakterie zresztą są bardzo zróżnicowanym rodzajem istnień i na naszej skórze nie brakuje takich, które powinny z nami zostać, a ich działanie jest wskazane dla naszego bezpieczeństwa. Mydła antybakteryjne mogą doprowadzić do ich zaniku i otworzyć drogę innym, znacznie lepiej znoszącym takie środki, ale jednocześnie nieprzychylnym gospodarzowi.

Wreszcie eksperci mówią o czymś takim jak „pamięć immunologiczna”, czyli to jak nasz organizm klasyfikuje i zapamiętuje rozmaite zagrożenia dla zdrowia, by w kolejnych przypadkach nie mieć wątpliwości jak zareagować. Zbyt częste mycie antybakteryjnymi kosmetykami może doprowadzić do obniżenia tej odporności. Dlatego pediatrzy nie polecają kąpać zbyt często malutkich dzieci, by mogły wyrobić sobie odpowiedni poziom immunologii.

Queens of the Stone Age - najlepsze numery rockowej formacji