Uciążliwe czarne muchy atakują. To już plaga!

i

Autor: Wikimedia Commons/Fritz Geller-Grimm Uciążliwe czarne muchy atakują. To już plaga!

Uciążliwe czarne muchy atakują. To już plaga! Mogą pełzać pod ubraniem. Pojawiły się po upałach

2021-08-20 11:22

Plaga czarnych much, owadów z rodziny meszkowatych daję się we znaki. Te pojawiły się po niedawnej fali upałów, która nawiedziła całą Europę. Czarne muchy są bardzo uciążliwe i ciężko się od nich odpędzić. Ich ugryzienie powoduje szereg nieprzyjemności.

Czarne muchy atakują. Pojawiły się po fali upałów

Owady to ta część ciepłych i upalnych miesięcy, która zdecydowanie może popsuć nam urlop. Życie uprzykrzają nam m.in. komary i bardzo swędzące bąble, które wyskakują po ugryzieniu. Uciążliwe są też kleszcze. Te mogą przenosić groźne choroby. Co ważne na kleszcze obecnie możemy trafić wszędzie, zarówno w lasach, jak i w parkach, ponieważ ich populacja cały czas się rozrasta. Do tego dochodzą jeszcze osy, szerszenie oraz inne owady. Jest ich naprawdę sporo!

Co gorsza, do owadów uprzykrzających nam życie dołączyły kolejne osobniki. To czarne muchy, które mocno dają się we znaki po ostatnich upałach. To już plaga!

Olsztyn. Wypadek na hulajnodze elektrycznej. 24-latek trafił do szpitala

Plaga czarnych much. Ich ugryzienie jest bardzo nieprzyjemne

Plaga czarnych much pojawiła się ostatnio w Hiszpanii. To m.in. tam notowano ostatnio rekordowo wysokie temperatury. Jak podkreślają eksperci, czarna mucha nie jest gatunkiem inwazyjnym, ale od kilku lat obserwuje się jej agresywne ataki na ludzi.

Co istotne, czarne muchy - owady z rodziny meszkowatych - występują we wszystkich strefa klimatycznych. W samej Polsce mamy ich około 50 gatunków. Czarne muchy kiedyś można było spotkać głównie przy rzekach i obszarach wiejskich. Jednak coraz częściej pojawiają się w rejonach, gdzie wcześniej próżno było ich szukać. W Hiszpanii na ten moment najbardziej narażone są m.in. takie miasta jak: Madryt, Saragossa i Sewilla.

Ugryzienie czarnej muchy jest bardzo nieprzyjemne. Powoduje obrzęk i rany, które mogą być zauważalne nawet przez tydzień. Miejsce ugryzienia boli, niestety może przerodzić się w infekcję lub wywołać stany alergiczne. Czarne muchy najczęściej atakują rano i o zmierzchu. Zanim ugryzą, wpuszczają pod skórę znieczulającą substancję. Owady mogą pełzać pod ubraniem.

Aby uniknąć ataku owadów, należy nosić jasne ubrania, omijać brzegi rzek, a w domach umieścić moskitiery. W przypadku ugryzienia trzeba przemyć to miejsce, przyłożyć lód oraz podać środek antyseptyczny lub dezynfekujący. Przede wszystkim jednak nie dotykać i nie drapać miejsca ugryzienia!

Źródło: Uciążliwe czarne muchy atakują. To już plaga! Mogą pełzać pod ubraniem. Pojawiły się po upałach