Gigantyczny wyciek danych polcjantów i funkcjonariuszy SOP

i

Autor: archiwum Time S.A. Gigantyczny wyciek danych polcjantów i funkcjonariuszy SOP

Gigantycnzy wyciek danych polcjantów i funkcjonariuszy SOP. RCB rozpoczęło procedurę

2021-04-20 18:53

Wewnętrzna procedura wyjaśniająca - to reakcja Rządowego Centrum Bezpieczeństwa na informacje o wycieku danych osobowych policjantów, strażaków, celników czy funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. Portal "Niebezpiecznik.pl" donosi, że miał je udostępnić właśnie pracownik RCB.

Dane 20 tysięcy funkcjonariuszy miały pojawić w popularnym serwisie umożliwiającym wizualizację danych. To między innymi:

  • nazwiska,
  • numery PESEL,
  • numery komórkowe,
  • adresy miejsc pracy.

Prawdopodobnie to lista osób, które zgłoszono do szczepień. Na plik miał natrafić jeden z użytkowników. Informacje o tym otrzymał portal Niepezpiecznik.pl i od razu zaalarmował Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

RCB wyjaśnia sprawę. Zbiera informacje, kto nieuprawniony mógł te pliki pobrać. Zapewniono też, że po informacji o wycieku, wszystkie gromadzone dane zostały odpowiednio zabezpieczone.

Sprawa ma zostać też zgłoszona do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

- W związku z potencjalnym incydentem naruszenia ochrony danych osobowych niniejszym informujemy, iż rozpoczęliśmy wewnętrzną procedurę wyjaśniającą.

Zgodnie z obowiązującym w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa protokołem bezpieczeństwa gromadzone dane zostały odpowiednio zabezpieczone niezwłocznie po powzięciu ww. informacji. Analizujemy potencjalne przyczyny zaistniałej sytuacji i zbieramy szczegółowe informacje dot. ewentualnego pobrania plików przez podmioty do tego nieuprawnione.

Zgodnie z przepisami RODO złożone zostanie stosowne zgłoszenie o naruszeniu bezpieczeństwa danych osobowych do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych - czytamy w oświadczeniu RCB.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Najważniesze wydarzenia 2020 roku. Niby tak niedawno, a pewnie kilku błędów nie uda ci się uniknąć

Pytanie 1 z 12
Styczeń: Śmierć Koby'ego Bryanta. W jaki sposób zmarł legendarny koszykarz?
Raport z anteny 20.04, godz.10
Źródło: Gigantyczny wyciek danych polcjantów i funkcjonariuszy SOP. RCB rozpoczęło procedurę