Rok 1927; autor: Antoni Kiełkiewicz, ze zbiorów Elżbiety Kiełkiewicz-Korenc

i

Autor: Społeczne Archiwum Łazienek Królewskich

"Fotowspomnenia" wracają! Pomóż stworzyć Społeczne Archiwum Łazienek Królewskich!

2021-04-26 14:33

Podziel się swoimi wspomnieniami z Łazienek Królewskich i pomóż stworzyć ich społeczne archiwum! Muzealnicy zachęcają do nadsyłania skanów zdjęć zrobionych w Łazienkach, które pozwalają odkryć historię parku, okiem jego odwiedzających. A to często całe pokolenia rodzin. To druga edycja projektu, która nieco różni się od poprzedniej.

Wspomnienia z Łazienek Królewskich poszukiwane! Ruszyła druga edycja projektu "Fotowspomnienia", dzięki któremu powstaje Społeczne Archiwum Łazienek. Chodzi o to, by przesyłać skany zrobionych tam starych zdjęć, co pozwala obserwować, jak wraz z upływem czasu zmieniał się nie tylko sam park, ale i odwiedzający go ludzie.

- Klarują nam się wątki tematyczne. Jeden z nich, to przemiany w modzie, które widać na zdjęciach. Te spacery do Łazienek, niedzielne, świąteczne - to była okazja, żeby założyć nowy płaszcz czy sukienkę. Czasem moda pomaga nam datować zdjęcia - mówi koordynatorka projektu Jolanta Żubrowska.

Mięso ze zwierząt VS mięso z roślin [TEST] | ESKA XD - Fit vlog #21

Tym razem oprócz fotografii można przesyłać skany wszelkich dokumentów i pamiątek związanych z Łazienkami, takich jak ulotki, pocztówki czy mapy. Żubrowska dodaje, że wszystkie nadesłane do tej pory materiały pokazują, że Łazienki są miejscem ukochanym przez spacerowiczów i łączącym całe pokolenia.

- Ten projekt pomaga nam, historykom, historykom sztuki, spojrzeć na Łazienki Królewskie okiem prywatnym, innym niż my mamy. Do Łazienek wracają całe pokolenia, dziadkowie przyprowadzają tu wnuki, a sami wcześniej przychodzili na randki. Ludzie na zdjęciach, to są ludzie szczęśliwi, uśmiechnięci - dodaje Żubrowska.

Więcej informacji oraz instrukcję jak przesłać materiały, znajdują się na stronie internetowej projektu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?
Źródło: "Fotowspomnenia" wracają! Pomóż stworzyć Społeczne Archiwum Łazienek Królewskich!