dziecko

i

Autor: Pixabuy

Dolnośląskie. Ojciec odpowie za zabójstwo 9-miesięcznego dziecka

2021-06-01 11:26

O zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem 9-miesięcznego chłopca oskarżyła legnicka prokuratura ojca dziecka Dariusza P. Matka niemowlaka odpowie za fizyczne i psychiczne znęcanie się nad nim oraz narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Do wydarzeń opisanych w akcie oskarżenia doszło 5 grudnia ubiegłego roku. Według ustaleń śledztwa, matka dziecka Monika M. po spożyciu alkoholu z Dariuszem P. wyszła z mieszkania pozostawiając w nim 9-miesięcznego synka. Dzień później siostra P. wezwała do mieszkania pogotowie ratunkowe; na miejscu lekarz stwierdził zgon dziecka.

- Na ciele dziecka, w tym na główce, widoczne były liczne obrażenia. Na miejscu zdarzenia zatrzymany został nietrzeźwy Dariusz P. Przeprowadzona sekcja zwłok niemowlęcia wykazała, że bezpośrednią przyczyną jego zgonu były rozległe obrażenia czaszkowo mózgowe - przekazała we wtorek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy prok. Lidia Tkaczyszyn.

Według ustaleń śledztwa ojciec bił dziecko przez kilka dni przed śmiercią.

Prokuratura oskarżyła P. o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem i w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Matce zaś zarzucono fizyczne i psychiczne znęcanie się i narażenie niemowlęcia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

- Przesłuchany w charakterze podejrzanego Dariusz P. przyznał się w części do zarzucanej mu zbrodni, a mianowicie, że zadał dziecku jedno uderzenie ręką w głowę, w wyniku czego upadło ono na podłogę. Przeczy natomiast używaniu innej przemocy w stosunku do małoletniego - podała prok. Tkaczyszyn.

P. był już wcześniej karany; został skazany na 12 lat więzienia za pobicie ze skutkiem śmiertelnym. Za zabójstwo synka grozi mu dożywocie.

Matka dziecka, według prokuratury, również częściowo przyznała się do zarzutów. "Potwierdziła, że zostawiała syna pod opieką pijanego Dariusza P., a sama w tym czasie nadal spożywała alkohol" - wskazała prok. Tkaczyszyn. Kobiecie grozi do 8 lat więzienia.

Legnicka prokuratura prowadzi też odrębne śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez pracowników tamtejszego MOPS-u. Byli oni – według prokuratury – informowani przez sąsiadów, że rodzice dziecka spożywają alkohol podczas sprawowania nad nim opieki.(

Raport z anteny 31.05, godz.10
Sonda
Czy niedziele handlowe powinny wrócić?
Źródło: Dolnośląskie. Ojciec odpowie za zabójstwo 9-miesięcznego dziecka