Dee Snider bohaterem komiksu

i

Autor: IBL / Rex Features/EAST NEWS Wokalista zespołu Twisted Sister był bohaterem głośnego procesu przed komisją senacką USA.

Dee Snider zostanie bohaterem komiksu. Obroni muzykę przed cenzurą

2022-07-04 13:29

Komiks opowie historię walki o wolność rock’n’rolla w Stanach Zjednoczonych. Wokalista Twisted Sister odegrał w niej ważną rolę, przeciwstawiając się organizacji PMRC, dążącej do ograniczenia dostępu do kontrowersyjnych płyt.

Dzisiaj naprawdę trudno nas czymkolwiek szokować. Każdy koncert Rammstein albo Slipknot, teledyski Marylina Mansona lub Behemotha, nie wspominając o okładkach Cannibal Corpse, mogą przyprawić o palpitację serca niejednego obrońcę moralności. Droga do swobodnej ekspresji w muzyce rockowej była długa i usłana procesami.

Not The Rolling Stones w Esce Rock i festiwal jakiego jeszcze w Polsce nie było!

Tych zespołów chciała zakazać Pierwsza Dama USA. Poznajcie Brudną Piętnastkę

Sposobem walki z demoralizującą sztuką miało być zaostrzenie państwowego systemu certyfikacji treści. Chodziło przyznanie płytom z „nieodpowiednią” muzyką kategorii X (nieodpowiednie treści seksualne), O (promocja okultyzmu), D/A (narkotyki i alkohol) oraz V (przemoc). Oznaczenie takimi symbolami płyt równałoby się z odcięciem do nich dostępu młodzieży. Jedynie osoby dorosłe mogłyby je kupować, a mając do dyspozycji głównie opinie na ten temat serwowane przez obrońców moralności, nakłady raczej trafiałyby na przemiał, a rockowa rewolucja odeszła w niepamięć.

Głównymi przykładami zepsucia moralnego w muzyce, według PMRC, była tak zwana Brudna Piętnastka.

Wykonawcy i piosenki oraz niedopuszczalne treści według PMRC.

 1. Prince - "Darling Nikki" (Sex/masturbation)
 2. Sheena Easton - "Sugar Walls" (Sex)
 3. Judas Priest - "Eat Me Alive" (Sex/violence)
 4. Vanity - "Strap On 'Robbie Baby'" (Sex)
 5. Mötley Crüe - "Bastard" (Violence/language)
 6. AC/DC - "Let Me Put My Love Into You" (Sex)
 7. Twisted Sister - "We're Not Gonna Take It" (Violence)
 8. Madonna - "Dress You Up" (Sex)
 9. W.A.S.P. - "Animal (Fuck Like a Beast)" (Sex/language/violence)
 10. Def Leppard - "High 'n' Dry (Saturday Night)" (Drug and alcohol use)
 11. Mercyful Fate - "Into the Coven" (Occult)
 12. Black Sabbath - "Trashed" (Drug and alcohol use)
 13. Mary Jane Girls - "In My House" (Sex)
 14. Venom - "Possessed" (Occult)
 15. Cyndi Lauper - "She Bop" (Sex/masturbation)
Sonda
Czy chciałbyś by muzyka podlegała podobnym certyfikacjom co filmy lub gry video?

Najgłośniejsze przemówienie w historii rocka

Dee Snider, który już wtedy święcił tryumfy na scenie rockowej i heavy metalowej z Twisted Sister, został „wywołany do tablicy” i musiał zeznawać przed specjalną komisją Senatu USA. Oprócz niego przesłuchani zostali John Denver oraz Frank Zappa. Wszyscy muzycy jednoznacznie odcięli się od zarzutów oraz ostrzegli senat i społeczeństwo przed próbą wprowadzenia w USA cenzury sztuki. Jednak do dziś najważniejsza pozostaje przemowa Dee Snidera. Występując przed komisją w rozpuszczonych długich włosach i rockowym stroju wyglądał jak człowiek z innej planety. Jednocześnie spokojnie, logicznie i z doskonałym przygotowaniem, wygłaszał obronę muzyki, która miała przecież być tworzona przez odszczepieńców dla degeneratów. Obrona Snidera była na tyle przekonująca, że nie wprowadzono zmian proponowanych przez PMRC. Senat zgodził się jedynie na naklejkę "Parental Advisory", która od tej pory zdobić miała wszystkie płyty i kasety z kontrowersyjnymi treściami. Nie dziwi zatem fakt, że „Tipper-sticker” można było spotkać na wszystkich najlepszych płytach lat 80-tych i 90tych, od popu i rocka po hip-hop. Dla wielu naklejka miała wręcz odwrotny efekt, nadając płytom i kasetom charakter „owocu zakazanego”, który dla młodzieży stał się jeszcze bardziej atrakcyjny.

Bohater z heavy-metalowej kapeli

Do przełożenia tej historii na komiks wokalista został zaproszony przez organizację Free Speech Advocate Unites oraz wydawnictwo Z2 Comics. Nad scenariuszem będzie czuwał Frank Marraffino, który pisał między innymi dla Marvela, w serii Marvel Zombies. Za ilustracje odpowiedzialny jest Steve Kurth (rysował m.in. Avengers, X-Men, X-Force i Skrull must die!), natomiast okładki stworzy duet Erik Rodriguez oraz Josh Bernstein.

Wydawnictwo Z2 Comics nie po raz pierwszy sięga do historii ciężkiej muzyki. W tym roku ukazała się komiksowa antologia z okazji trzydziestolecia wydania albumu „Vulgar Display of Power”, przez wielu uznawanego za największe dokonanie zespołu Pantera.

Jednak tradycja związków rocka z komiksem jest znacznie dłuższa. Już podczas pierwszej pożegnalnej (sic!) trasy koncertowej zespół KISS wydał komiks „Psycho Circus”, a wśród ostatnich znanych publikacji fani nie powinni przegapić serii „Dark Knights: Death Metal” od DC Comics, gdzie pojawiają się między innymi Ozzy Osbourne, Megadeth, Dream Theater czy Sepultura.

Komiks „He’s not gonna take it” opowiadający o walce Dee Snidera z PMRC będzie dostępny w wersji z twardą oprawą w marcu 2023 roku.