Czy ośmiornice mają sny? Najprawdopodobniej tak i niestety... koszmary też

i

Autor: Pixabay

Czy ośmiornice mają sny? Najprawdopodobniej tak i niestety... koszmary też

2023-05-25 12:56

To, że ośmiornice są fascynujące, inteligentne i pełne tajemnic ludzkość wie od dawna. Nie tylko ich wygląd i budowa jest „nie z tego świata”, ale badania potwierdzają, że odczuwają ból, emocje, a ich mózgi są niewiele mniej rozbudowane od psich.

W roku 2022 Wielka Brytania przyjęła prawo uznające rozumność ośmiornic co ma przełożyć się na inne podejście do ich hodowli i wykorzystania w gospodarce. Gdy zapytać naukowców o te fascynujące stworzenia nierzadko odpowiadają, że nie trzeba nam szukać żadnych obcych w kosmosie, bo mamy ich tu na Ziemi i to właśnie są one. Coś w tym jest, biorąc pod uwagę fakt, że mają trzy serca i zabarwioną na niebiesko krew (to zasługa hemocyjaniny), nie wspominając już o wyglądzie oczu i szczękach o kształcie dziobu.

W nowojorskim laboratorium na uczelni The Rockefeller University zarejestrowano na kamerze moment gdy ośmiornica imieniem Costello zaczyna się dziwnie i niespokojnie ruszać, a następnie gwałtownie wybudza się ze snu. Wygląda to tak, jakby obudził ją koszmar senny.

Costello zaczyna się nerwowo poruszać, rozkłada ciało w klosz by wyglądać na większego. To czynności, które ośmiornice wykonują zwykle gdy zauważą zagrożenie ze strony drapieżnika i chcą go odstraszyć. Wreszcie Costello strzela chmurą atramentu co jest już reakcją typowo obronną. Jako, że zwierzę znajdowało się w bezpiecznym akwarium, bez żadnych „towarzyszy”, wszystko wskazuje na to, że przyśnił mu się koszmar, w którym był atakowany. Trudno będzie to potwierdzić, ale inne badania głowonogów, między innymi encefalografami wykazały, że ich układy nerwowe są wystarczające by doświadczać na przykład snów.

Jakiś czas temu telewizja PBS realizując dokument filmowy o ośmiornicach nagrała jedną z nich podczas snu. Na poruszającym filmie widać jak zmienia kolory i kształt, korzystając ze swoich możliwości kamuflażu. To imponujące i zarazem piękne. Co jej się śni? Tego nie umiemy powiedzieć, ale zdecydowanie już nigdy nie uznamy tych zwierząt za bezrozumne.

Mamy supermoce! - Męskie Granie 2023 w Esce Rock