Co po krachu kryptowalut? Szefowa EBC: „Są nic nie warte”

i

Autor: Pixabay Inwestorzy nie mieli ostatnio łatwego życia.

Co po krachu kryptowalut? Szefowa EBC: „Są nic nie warte”

2022-07-05 13:27

Czerwcowy krach na rynku kryptowalut pokazał, że wbrew temu co powtarzali ich zwolennicy, nie są receptą na kryzys, nie chronią przed inflacją i nie stanowią bezpiecznej formy inwestowania w trudnych czasach. Czy wirtualne waluty odzyskają wiarygodność?

Nie była to oczywiście pierwsza tego typu katastrofa na rynku kryptowalut. Warto przypomnieć choćby ubiegłoroczny krach w Chinach, po którym władze Kraju Środka postanowiły podjąć walkę z wirtualnym pieniądzem. Od września 2021 operacje w kryptowalutach są tam nielegalne i mogą skończyć się poważnym mandatem. Teraz, po ostatnich wydarzeniach na rynku w USA, pojawiają się głosy jasno wieszczące koniec tego pomysłu na inwestowanie.

- Kryptowaluty to największy schemat Ponziego na świecie – komentował Shan Zhiguang He Yifan, jeden z szefów chińskiego Blockchain Development Alliance. W podobnym tonie wypowiadała się ostatnio szefowa Europejskiego Banku Centralnego, Christine Legarde.

- Są nic nie warte, nie opierają się na niczym – ocenia. Wśród krytyków kryptowalut są także Bill Gates i Warren Buffet.

W ubiegłym miesiącu gwałtowne spadki wartości dotknęły takie waluty jak Luna, Ethereum oraz Bitcoin. Dalsze losy kryptowalut uzależnione będą nie tylko od psychologicznej sytuacji na rynku inwestorskim, ale też ruchów państwowych urzędów. Jeśli amerykański Fed oraz Europejski Bank Centralny będą kontynuowały politykę mocnych oszczędności, podwyższania stóp procentowych i walki z inflacją, przełoży się to na dalsze spadki na rynku kryptowalut. Kurs euro w tym tygodniu osiągnął najniższy pułap od 2003 roku: 1,03$.

Ekonomiści ostrzegają jednak, że gwałtowna podwyżka stóp może wywołać recesję gospodarczą.

Sonda
Czy Twoim zdaniem inwestowanie w kryptowaluty ma sens?
Eska Rock: wywiad z Nothing But Thieves