Samochody spalinowe

i

Autor: MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRSS Samochody spalinowe z dodatkową opłatą

prawo

Będzie nowy podatek od samochodów spalinowych i SUV-ów. Wiceminister klimatu podał terminy

2024-02-23 8:28

Ministerstwo klimatu i środowiska pracuje nad nowymi opłatami dla właścicieli samochodów spalinowych. Wiadomo, że opłata rejestracyjna ma wejść w życie na początku 2025 roku, a podatek od posiadania auta spalinowego w 2026. Jeszcze więcej zapłacą właściciele SUV-ów.

Spis treści

  1. Nowy podatek od samochodów spalinowych. Od kiedy opłata?
  2. Wyższe opłaty dla właścicieli SUV-ów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wprowadzeniem opłaty rejestracyjnej i podatku dla właścicieli pojazdów spalinowych. - Trwają rozmowy z ministerstwami, ale za wcześnie, by mówić o szczegółach. To, co ja chciałbym zrobić, to zaproponować rozwiązania najbardziej neutralne dla obywateli z finansowego punktu widzenia - potwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wiceminister Krzysztof Bolesta.

Nowy podatek od samochodów spalinowych. Od kiedy opłata?

Opłata rejestracyjna ma wejść w życie w pierwszym kwartale 2025 roku, a podatek od posiadania auta spalinowego w 2026 roku.

Wyższe opłaty dla właścicieli SUV-ów

Ze słów wiceministra klimatu wynika, że opłata mogłaby być wyliczana na podstawie norm Euro i CO2. - Będę proponował dodanie jeszcze jednego elementu, mianowicie wagi. Problem z dużymi SUV-ami narasta, SUV-izacja motoryzacji to bardzo złe zjawisko. Jeśli będzie można zmusić właścicieli tych samochodów do wzięcia, przynajmniej finansowo, większej odpowiedzialności za zajmowanie większej przestrzeni, to skłaniałbym się do tego, by to zrobić - powiedział Bolesta, dodając, że możliwe jest także wprowadzenie wyższych opłat za parkowanie dla właścicieli SUV-ów.

- Musimy patrzeć na to, co dzieje się na świecie, i brać te najlepsze praktyki. Tu puchnięcie samochodów jest niekorzystnym trendem z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz środowiska - podsumował wiceminister. 

Quiz motoryzacyjny. Rozpoznaj markę samochodu po krótkim opisie

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: 4 koła w logo to:
Samochody elektryczne vs. spalinowe? Jaka przyszłość czeka motoryzację?
Listen on Spreaker. Źródło: Podatek od samochodów spalinowych i SUV-ów w Polsce. Wiadomo, kiedy wejdzie w życie