Spis treści
Barbórka 2020 - co to za święto? Kiedy wypada i jakie są zwyczaje? To interesuje wielu internautów, którzy zastanawiają się, co to jest za dzień. Barbórka, to nic innego jak Dzień Górnika. To święto zapisało się w kalendarzu już bardzo dawno i wypada dokładnie 4 grudnia. Tego dnia obchodzone są również imieniny Barbary. Dlaczego święto Górników nazywane jest Barbórką? Otóż nazwa ta, wzięła się od daty, kiedy przypada święto, a także od patronki Górników - świętej Barbary. Co ciekawe, to także patronka trudnej pracy i dobrej śmierci.Barbórka to tradycyjne święto Górników, ale obchodzą je także geolodzy oraz inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem gazu, ropy naftowej czy też paliw kopalnych.
Dawniej Barbórka była wyłącznie świętem religijnym. W średniowieczu w tym dniu, nie wolno było pracować, natomiast od 1800 roku wprowadzono w Europie specjalne zwyczaje na 4 grudnia. Podczas Dnia Górnika odbywa się również oficjalne przyjęcie nowych praktykantów sztuki górniczej, a także skok przez skórę.
Barbórka 2020 - data
Barbórka co roku obchodzona jest 4 grudnia. To nie tylko Dzień Górnika, ale także imieniny Barbary.
Barbórka 2020 - jakie są zwyczaje?
Jakie są zwyczaje podczas Barbórki? Tradycje tego święta są starannie kultywowane we wszystkich ośrodkach górniczych. Pochody, skoki przez skórę, czy też zabawy górnicze są stałymi elementami podczas świętowania. Dzień Górnika rozpoczyna się poranną, uroczystą mszą świętą. Po jej zakończeniu, górnicza orkiestra przechodzi przez dzielnice danego miasta. Często organizowane są również spotkania, akademie, a nawet koncerty. Górnicy świętują swój dzień ubrani w tradycyjny, czarny górniczy mundur, a na głowach mają charakterystyczne nakrycia głowy. Co ciekawe, dzień przed Barbórką organizowane są nawet tak zwane karczmy piwne, w których biorą udział wyłącznie mężczyźni górnicy, a także osoby związane z górnictwem.
Polecany artykuł: