Lubelskie: GIGANTYCZNE OPÓŹNIENIA na kolei. Dramatyczna sytuacja pasażerów!

i

Autor: pixabay.com/Suzzan07

Awaria PKP w całym kraju. Czy to CYBERATAK? Sprawa jest badana przez kolej

2022-03-17 9:41

W związku z wystąpieniem usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowym jeszcze w czwartek odbędzie się posiedzenie Zespołu ds. Incydentów Krytycznych - poinformował w czwartek pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

AKTUALIZACJA 

Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce; nie było żadnego cyberataku – poinformowała firma Alstom w oświadczeniu przysłanym w czwartek PAP.

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że ok. godz. 4 rano w czwartek w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego wystąpiły usterki urządzeń sterowania.

"W związku z wystąpieniem usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowym jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds. Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa"

- poinformował na Twitterze w czwartek rano Cieszyński.

W skład Zespołu, zgodnie z tą ustawą, wchodzą przedstawiciele CSIRT MON, CSIRT NASK, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego realizującego zadania w ramach CSIRT GOV oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Pracom zespołu przewodniczy dyrektor RCB.

W związku z awarią pociągi jeżdżą z nawet kilkudziesięciominutowym opóźnieniem. PKP PLK poinformowały, że możliwe jest odwoływanie pociągów i wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej lub zmiana tras pociągów.

Z komunikatu zarządcy infrastruktury wynika, że działa już specjalny zespół złożony z przedstawicieli PKP PLK i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów, a na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji.

Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.

Sonda
Nie boisz się podróżować pociągiem?
Ukraińcy ruszyli do urzędów po numery PESEL
Źródło: Awaria PKP w całym kraju. Czy to CYBERATAK? Sprawa jest badana przez kolej