Akcyza na mocne alkohole o KILKADZIESIĄT procent w górę! Wódka jest w Polsce śmiesznie tania

i

Autor: Pixaby Akcyza na mocne alkohole o KILKADZIESIĄT procent w górę! "Wódka jest w Polsce śmiesznie tania"

Akcyza na mocne alkohole o KILKADZIESIĄT procent w górę. "Wódka jest w Polsce śmiesznie tania"

2021-09-10 10:32

Ceny mocnych alkoholi w Polsce poszybują w górę? Pojawiły się zaskakujące słowa przedsiębiorców. Akcyza miałaby wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Skąd takie działanie? Co jest powodem? Sprawdźcie w naszym materiale.

Akcyza na mocne alkohole wzrośnie o kilkadziesiąt procent? Tego chcą związkowcy

Czy w najbliższym czasie będziemy więcej płacić za mocne alkohole? Pojawił się pomysł, by akcyza na wódkę wzrosła nawet o 40 procent. Co ważne, apeluje o to Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). Jak zaznaczył, w ciągu ostatnich 40 lat akcyza na piwo wzrosła o ok. 40 proc. Natomiast w przypadku alkoholi spirytusowych pozostała bez zmian.

W Bydgoszczy jest nowa jadłodzielnia

Akcyza na wódkę powinna zostać podniesiona o tyle, o ile została podniesiona akcyza na piwo na przestrzeni ostatnich 20 lat. Domagamy się dokładnie takiej samej podwyżki – powiedział agencji Newseria prezes ZPP Biznes Cezary Kaźmierczak.

Zaznaczył również, że droższy alkohol wpłynąłby na poprawę zdrowia Polaków, w tym nastolatków.

Wódka jest w Polsce śmiesznie tania – w tej chwili pół litra można kupić za ok. 20 zł – i zaczyna być ulubionym napojem nastolatków, co jest również niebezpieczne społecznie - dodaje prezes ZPP.

Podwyżka akcyzy na alkohole spirytusowe zapewniłaby trzy mld złotych dodatkowych wpływów do budżetu państwa. Jak zaznacza Kaźmierczak, można by z tego sfinansować zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Dodajmy, że akcyza to drugie największe (po podatku VAT) źródło dochodów do budżetu państwa. To rocznie zapewnia 70-75 mld złotych wpływów.

Sonda
Czy znane osoby powinny być surowiej karane za jazdę pod wpływem alkoholu?
Źródło: Akcyza na mocne alkohole o KILKADZIESIĄT procent w górę. "Wódka jest w Polsce śmiesznie tania"