Ten plac zabaw oczyszcza powietrze. Nie ma takiego na całym świecie!

i

Autor: Publicis Groupe Ten plac zabaw oczyszcza powietrze. Nie ma takiego na całym świecie!

AirBubble: Ten plac zabaw oczyszcza powietrze. Nie ma drugiego takiego na świecie! [ZDJĘCIA]

2021-05-17 20:34

To pierwsze tego typu miejsce na świecie! Przed Centrum Nauki Kopernik stanął właśnie biotechnologiczny plac zabaw, który potrafi... samodzielnie wytwarzać tlen! Jak działa? Dowiesz się w dalszej części artykułu! Zobacz zdjęcia.

W Zabrzu powstał ekomural pochłaniający smog

Łączy architekturę, naukę i naturę. Przed Centrum Nauki Kopernik właśnie stanął... biotechnologiczny plac zabaw! To pierwsza tego typu konstrukcja na świecie! Jest miejscem do zabawy, ale jednocześnie... naturalnym oczyszczaczem powietrza.

- Mamy wykorzystane żywe kultury chlorelli, czyli mikroorganizmów, które wykorzystują energię słoneczną do przeprowadzania fotosyntezy. Pochłaniają również zanieczyszczenia z powietrza i temu procesowi towarzyszy także uwalnianie się tlenu, czyli czystego powietrza - tłumaczy Marco Poletto z ecoLogicStudio.

Czytaj także: Posprzątaj las i wygraj nagrody! Finał Earth Race 2021 już w najbliższą niedzielę

To ważny projekt, bo to właśnie dzieci - mimo tego, że produkują najmniej zanieczyszczeń, są na nie najbardziej narażone. - Krzyczą, skaczą, ruszają kończynami - w związku z tym dzieci najwięcej filtrują. W związku z tym, że się rozwijają, że ich organizmy potrzebują najwięcej energii do tego, żeby rosnąć, to też przyjmują najwięcej zanieczyszczeń - tłumaczy Barbara Leśniczak, Kierownik Projektu Edukacyjna Sieć Antysmogowa.

Zobacz zdjęcia:

AirBubble zostało zaprojektowane w taki sposób, aby angażować dzieci w proces oczyszczania powietrza. – Plac zabaw potrzebuje dwóch źródeł zasilania. Jednym jest energia słoneczna, a drugim – ruch. Zabawa dzieci stymuluje pracę bioreaktorów i bezpośrednio przyczynia się do oczyszczania powietrza – mówi Claudia Pasquero, współzałożycielka ecoLogicStudio.

Czytaj także: Na Bielanach powstanie obserwatorium astronomiczne. Jeszcze w tym roku!

Inicjatorzy kampanii podkreślają, że problem zanieczyszczenia powietrza należy rozpatrywać w skali mikro. Musimy przyjrzeć się zanieczyszczeniu na ulicy, na której mieszkamy, w okolicy, w której bawią się dzieci, a także na placach zabaw, na których spędzają mnóstwo czasu. Dzieci kochają zabawę i poprzez nią odkrywają otaczający świat. Niestety tak samo jak w każdej innej przestrzeni w mieście, na placach zabaw stężenia szkodliwych pyłów mogą osiągać zatrważający poziom.

Aż trzy czwarte badanych rodziców jest zaniepokojonych jakością powietrza w miejscach,gdzie bawią się ich dzieci. Tymczasem prawie jedna czwarta (23 proc.) bez uzasadnienia uważa, że podwórka i place zabaw są miejscami z najmniej zanieczyszczonym powietrzem. Dlatego celem kampanii i samej instalacji jest podniesienie świadomości wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci w ciągu całego roku, a także wskazywanie prostych sposobów pomagających  ograniczać ten wpływ w swoim najbliższym otoczeniu.

Plac zabaw będzie dostępny w Centrum Nauki Kopernik od 19 maja.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Quiz o smogu. Sprawdź, czy wiesz co cię truje - i jak się przed tym chronić!

Pytanie 1 z 12
Jak powstała nazwa zjawiska smogu?
Źródło: AirBubble: Ten plac zabaw oczyszcza powietrze. Nie ma drugiego takiego na świecie! [ZDJĘCIA]