Adria

i

Autor: Fot. screen YouTube Z A J A C F O T O . C O M / https://www.youtube.com/channel/UC3dPQHSMee-v9J-9Lnb40Xg Najelegantszy lokal stolicy

ADRIA - tak się bawiono w najelegantszym lokalu stolicy! Zobaczcie WIDEO W KOLORZE

2021-12-17 13:38

Ten lokal przed wojną był symbolem elegancji stolicy! Goście mogli korzystać z hallu, zimowego ogrodu, baru i sali tanecznej z obrotowym parkietem. Wyjątkowe wnętrza Adrii możecie teraz obejrzeć w odrestaurowanym, kolorowym wideo. Znajdziecie je w tym artykule.

Adria – przed II wojną światową ta nazwa była dla mieszkańców i mieszkanek warszawy synonimem elegancji. Luksusowy lokal gastronomiczno-rozrywkowy mieścił się w gmachu Towarzystwa Riunione Adriatica di Sicurtà przy ul. Moniuszki 10. Adria była kompleksem pomieszczeń w przyziemiu i podziemiach budynku. 1500 gości, bo tyle był w stanie pomieścić lokal, mogło podziwiać kunszt, z jakim wnętrza zaprojektowali trzej wybitni architekci: Jerzy Gelbard, Grzegorz Sigalin i Roman Sigalin. Adria składała się z hallu, zimowego ogrodu kawiarnianego z ptakami i roślinami pod szklanym dachem, sali kawiarnianej, baru amerykańskiego oraz sali dancingowej, w której znajdował się mały parkiet i parkiet obrotowy. Jak wyglądały zabawy w tym miejscu? Możecie się przekonać oglądając odrestaurowane i pokolorowane wideo!

Poradnik Zdrowie: komu imbir może szkodzić?

W Adrii trwa zabawa! Obejrzyjcie kolorowe wideo

W 1944 roku niemiecki pocisk artyleryjski kalibru 600 mm zdruzgotał Adrię przebijając się przez strop i wpadając do piwnicy. Na szczęście nie wybuchł, dzięki czemu lokal powrócił do życia po wojnie i funkcjonował aż do 2005 roku. Lata świetności bez wątpienia przypadały jednak na okres przedwojenny. Jak wyglądały imprezy w Adrii? O tym można się przekonać oglądając archiwalne nagrania. Jedno z nich zostało odrestaurowane i pokolorowane przez Mariusza Zająca, który na swoim kanale YouTube niejednokrotnie zamieszczał kolorowe nagrania sprzed dekad. Efekty jego pracy zobaczycie poniżej.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: ADRIA - tak się bawiono w najelegantszym lokalu stolicy! Zobaczcie WIDEO W KOLORZE