71 przypadków wścieklizny w woj. mazowieckim

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne 71 przypadków wścieklizny w woj. mazowieckim

71 przypadków wścieklizny: Trzy warszawskie dzielnice szczególnie zagrożone

2021-10-20 17:51

71 przypadków wścieklizny w woj. mazowieckim od stycznia tego roku. Ratusz ostrzega, że w Warszawie jest kilka dzielnic, w których mieszkańcy powinni zachować szczególną ostrożność, by uchronić swoje zwierzęta. O które rejony stolicy chodzi?

71 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego, w tym dwa w Wawrze, jeden w Wesołej i jeden na Targówku. Na terenie tych dzielnic mieszkańcy posiadający zwierzęta powinni zwiększyć swoją czujność.

Objawy wścieklizny

Wścieklizna może się objawiać na kilka sposobów:

  • w agresywnym zachowaniu,
  • ślinotoku,
  • połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni.

U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

Czytaj także: Powstała aplikacja mobilna "Stare Powązki". Pomoże odnaleźć groby

Psy należy wyprowadzać na smyczy

Na obszarach zagrożonych obowiązuje nakaz wyprowadzania psów na smyczy oraz trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych, ale także zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. Nakazy i zakazy obowiązują wszystkich mieszkańców danego obszaru, jak również osoby czasowo tam przebywające.

Warto też zachować ostrożność w przypadku spotkania na swojej drodze dzikiego, również rannego zwierzęcia. Ono także może być zarażone wścieklizną. Nawet w przypadku chęci pomocy, nie należy go dotykać ani podejmować działań na własną rękę, tylko zawiadomić odpowiednie służby.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Jak dobrze znasz polskie zwyczaje i tradycje? Mniej niż 7 punktów to wstyd

Pytanie 1 z 10
Co symbolizował zapalany ogień przy drogach podczas Dziadów?
Uwiodła Chaplina i Valentino. Pola Negri - polska królowa Hollywood | Historia z Koprem
Źródło: 71 przypadków wścieklizny: Trzy warszawskie dzielnice szczególnie zagrożone