Siedziba Muzeum Sportu i Turystyki przy Wybrzerzu Gdyńskim 4

i

Autor: Ewa Sas

Kobiety zdobywają szczyty - 29. Przegląd Filmów Alpinistycznych w Warszawie

2022-05-04 15:57

Filmy, wystawa i spotkania - wszystko to skupione wokół postaci Wandy Rutkiewicz. Przed nami 29. Przegląd Filmów Alpinistycznych. Jego patronką jest najsłynniejsza polska himalaistka. Atrakcje czekają na zainteresowanych od 6 do 8 maja w warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki.

Kobiety na pierwszym planie

Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz odbywa się już 29. raz. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa. 2022 został bowiem przez Sejm RP ogłoszony rokiem tej najsłynniejszej polskiej himalaistki. To ona i inne wspinające się kobiety są bohaterkami tegorocznego przeglądu. Wydarzenie 6 maja rozpoczyna wystawa "Wanda w Kadrze". - Wystawa prezentuje fotografie z wypraw, fotografie archiwalne, na których możemy zobaczyć, jak wyglądały wyprawy na Karakorum czy w Andy. Będzie też trochę sprzętu alpinistycznego - mówi Michał Puszkarski z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Na kolejny dzień, 7 maja, zaplanowano spotkania ze znanymi postaciami polskiej wspinaczki, jak Leszek Cichy, Krystyna Palmowska i Anna Pietraszek. - To są osoby, które pamiętają Wandę i opowiedzą o swoich relacjach, o tych wyprawach, w których wspólnie uczestniczyli i wspólnie zdobywali szczyty - opisuje Michał Puszkarski. Na przeglądzie obejrzymy filmowe klasyki, jak np. "W cieniu Everestu". Zobaczyć będzie też można rzadko publikowane wywiady z Wandą Rutkiewicz.

Pancerna przeprawa w Żurawicy. Pierwszy bieg przeszkodowy w okolicach Przemyśla

Niezwykły gość

Na ostatni dzień festiwalu zaplanowano wyjątkową atrakcję - spotkanie z Elizą Kubarską i Janiną Fies - siostrą Wandy Rutkiewicz. Tego dnia zaprezentowany zostanie również blok tematyczny związany z ogólną tematyką wspinaczki i sportu kobiet. Odbędzie się także dyskusja nt. roli kobiet we wspinaczce wysokogórskiej.

Z myślą o młodym pokoleniu, Muzeum Sportu i Turystyki przygotowało komiks poświęcony patronce przeglądu. - Prezentujemy w nim postać himalaistki. Myślę, że będzie to fajna i przystępna forma zapoznania się z historią Wandy Rutkiewicz - mówi Michał Puszkarski.

Pełen program tegorocznego Przeglądu Filmów Alpinistycznych znaleźć można na na stronie muzeum. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Coffee time is anytime - rozpoznaj najpopularniejsze sposoby podawania kawy?

Pytanie 1 z 10
Espresso to:
Źródło: Kobiety zdobywają szczyty - 29. Przegląd Filmów Alpinistycznych w Warszawie