“Znachor”

“Znachor”: widzowie oszaleli na jej punkcie. Kim jest Anna Szymańczyk i gdzie wcześniej zagrała?

2023-09-28 23:22

Choć największą gwiazdą netfliksowego “Znachora” jest bez wątpienia Leszek Lichota kreujący postać Rafała Wilczura/ Antoniego Kosiby, Anna Szymańczyk za sprawą roli Zośki skradła serca widzów. Z jakich filmów i seriali możecie ją kojarzyć?

Zocha to postać wymyślona na potrzeby “Znachora” w reżyserii Michała Gazdy. Bohaterka grana przez Annę Szymańczyk nie występuje ani w literackim pierwowzorze, ani w żadnej z poprzednich adaptacji (choć wielu porównuje ją do Soni Bożeny Dykiel z wersji ’81). Nie przeszkodziło jej to jednak w staniu się jedną z największych gwiazd produkcji, a samej Annie w zyskaniu miana aktorskiego objawienia.

W swoją bohaterkę, charakterną chłopkę, która skradła nie tylko serca widzów, ale i Rafała Wilczura, Anna Szymańczyk przelała wiele z siebie. W rozmowie z radiem Eska przyznała, że Zocha to kreacja, w której wreszcie mogła pokazać swój temperament.

Dzięki Zośce nowy “Znachor” nie jest tylko poruszającym melodramatem, ale też autentycznie zabawnym filmem. To ona jest główną bohaterką większości scen humorystycznych i to z jej ust padają najzabawniejsze kwestie. Ten element komedii zadziałał na film zbawiennie, co zresztą podkreśliła sama Anna Szymańczyk – “Znachor” to w końcu opowieść o człowieku, który miewa swoje śmieszne momenty, niezależne od tragizmu życiowej sytuacji.

Zocha na pewno jest śmieszna. Ona jest śmieszna w swoim zapędzeniu się. W tym, że “jak nie to nie”, a za chwilę i tak zrobi tak, jak poczuje, więc myślę, że to buduje jej komizm – dodała aktorka.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy “Znachor” to najlepszy “Znachor”. RECENZJA filmu Netfliksa

Anna Szymańczyk zachwyciła Polaków rolą w “Znachorze”. Gdzie jeszcze zagrała?

A co wiemy o samej Annie Szymańczyk? To urodzona w 1987 roku w Olszytnie aktorka związana z krakowskim Teatrem Stu i Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Swoją karierę rozpoczęła w 2008 roku i ma na koncie mniejsze i większe występy w szeregu polskich seriali – od “Świata według Kiepskich”, “Na dobre i na złe” i “Komisarza Alexa”, przez “Na Wspólnej” (gdzie, przypominamy, grał też Leszek Lichota), po “Pierwszą miłość”. To właśnie rola Dagi w tej ostatniej produkcji przyniosła jej rozpoznawalność. Widzowie pokochali tę bohaterkę i uśmiercenie jej omal nie odbiło się twórcom porządną czkawką.

Poza tym Anna Szymańczyk wystąpiła też w “Listach do M.”, “Szadzi” i dwóch filmach Wojciecha Smarzowskiego – “Klerze” i “Weselu”. W swoim portfolio odtwórczyni roli Zochy ma również role dubbingowe – jej głos słyszeliśmy w takich hitach jak “Harry Potter i Książę Półkrwi”, “Nasze magiczne Encanto”, “Ant-Man i Osa” oraz grze “Cyberpunk 2077”. Gdzie ujrzymy ją wkrótce? Tego nie wiemy, ale jednego możemy być pewni – jeszcze będzie o niej głośno.

CZYTAJ TAKŻE: Czy potrzebowaliśmy nowego “Znachora”? Rozmawiamy z Marią Kowalską i Ignacym Lissem

"Znachor" - jak dobrze znasz wszystkie ekranizacje powieści? Sprawdź się w TRUDNYM QUIZI

Pytanie 1 z 10
W którym roku swoją premierę miała pierwsza ekranizacja "Znachora"?
ZNACHOR: Leszek Lichota i Anna Szymańczyk o nowej adaptacji polskiego klasyka
Źródło: “Znachor”: widzowie oszaleli na jej punkcie. Kim jest Anna Szymańczyk i gdzie wcześniej zagrała?