Burza i piorun w górach

i

Autor: ADAM BYSIEK / Radio ESKA ROCK Burza i piorun w górach

Wielki piorun uderzył w krzyż na Giewoncie! Cudem nikomu nic się nie stało

2021-06-08 10:00

Pomimo, że szczyt ten jest jednym z najpiękniejszych w Polsce, to czasem bywa śmiertelna pułapka dla turystów. Właśnie tutaj kilka lat temu doszło do wielkiej tragedii, o której mówiła cała Polska. W wyniku uderzenia pioruna zginęło tu aż 5 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Tym razem na szczęście obyło się bez ofiar, ale to co wydarzyło się tym razem na jednym z najwyższych szczytów Tatr było rzeczywiście potencjalnie bardzo niebezpieczne.

Kontrowersyjny krzyż na Giewoncie został ustawiony 19 sierpnia 1901 roku. Wielka konstrukcja waży aż 1900 kilogramów, a jej wysokość sięga 17, 5 metra. Nic dziwnego, że podczas wyładowań atmosferycznych metalowy szkielet jak magnes przyciąga pioruny.

Piorun uderzył w krzyż na Giewoncie!

Piorun uderzył w krzyż na Giewoncie - do tego zdarzenia doszło podczas wielkiej burzy, która przeszła nad Tatrami 5 czerwca 2021 roku. na jednym z popularnych podhalańskich fanpage pojawiły się zdjęcia, które przedstawiają to co wydarzyło się w minioną sobotę w górach. Fotografie pioruna uderzającego w Giewont zostały opublikowane na profilu Aktualne warunki w górach.

Gwałtowna burza nad Olsztynem

Post szybko wywołał fale spekulacji w sieci czy aby na pewno nikogo w tym czasie nie było na tatrzańskich szlakach, a tym bardziej w okolicy samego Giewontu.

Śmiertelnie niebezpieczne burze w górach

Śmiertelnie niebezpieczne burze w górach zdarzają się najczęściej późną wiosna i latem. Warto pamiętać aby zawsze przed wyprawą w wyższe partie gór sprawdzać dokładna prognozę pogody. Pamiętajmy, że pogoda w Tatrach potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie. Właśnie dlatego GOPR stworzył specjalna aplikację mobilną, która umożliwia turystom sprawdzanie na bieżąco zmieniających się warunków meteorologicznych na poszczególnych szlakach górskich.

Sonda
Czy widziałeś kiedyś z bliska uderzenie pioruna w ziemię?