Senat stanu Nowy Jork zatwierdził ustawę, ograniczającą możliwość użycia tekstu piosenki jako dowodu przestępstwa

i

Autor: Rex Features/East News Tekst piosenki nie będzie już mógł stać się dowodem przestępstwa

Senat stanu Nowy Jork zatwierdził ustawę, ograniczającą możliwość użycia tekstu piosenki jako dowodu przestępstwa

2022-05-19 13:19

Zapowiada się duży przełom w prawie stanu Nowy Jork. Senat tego stanu zatwierdził ustawę, która ma ograniczyć możliwość użycia tekstu piosenki jako dowodu przestępstwa. Planowo twórcza ekspresja artysty nie będzie już mogła stanowić przedmiotu sprawy - jest to ważna kwestia, gdyż w historii rocka mamy kilka przykładów, gdy muzycy musieli odpowiadać w sądzie za efekt swojej twórczej pracy.

Od dłuższego czasu w stanie Nowy Jork toczyła się dyskusja na temat możliwości używania tekstu piosenki jako dowodu na popełnienie przestępstwa. Przyczynkiem do niej stała się sytuacja rapera, występującego pod pseudonimem Young Thug, który został oskarżony o liczne przestępstwa, jak działalność w gangu, handel narkotykami czy nawet usiłowanie zabójstwa. Prokuratura postanowiła użyć tekstów piosenek rapera jako dowodów jego winy. Senat stanu Nowy Jork zdecydował się więc stworzyć projekt ustawy, która ograniczy możliwość wykorzystania przez prokuratorów tekstów piosenek i innych form „twórczej ekspresji” jako dowodów w sprawach karnych. Znalazł on poparcie wśród artystów, takich jak raper Jay-Z.

Nocny Kochanek w Esce ROCK! Wywiad z Krzysztofem Sokołowskim

Tekst piosenki nie będzie już dłużej mógł być dowodem kluczowym w sprawie?

We wtorek 17 maja projekt tej ustawy został zatwierdzony przez senat stanu Nowy Jork. By jednak zaczęła ona obowiązywać, konieczne jest jej przyjęcie przez Zgromadzenie Stanu Nowy Jork. Jeśli tak się stanie, prokurator będzie mógł zaprezentować tekst piosenki czy inny efekt twórczej pracy w sądzie, ale będzie konieczne, by wykazał, że mamy do czynienia z dosłownością, a nie fikcją literacką.

Gwiazdy rocka i metalu, które stanęły przed sądem z powodu tekstów swoich piosenek - Judas Priest

W takiej sytuacji znalazł się chociażby zespół Judas Priest. Grupa stanęła przed sądem w 1990 roku, kiedy to została oskarżona, że tekst ich piosenki przyczynił się do samobójstwa dwójki młodych fanów. Powodem do podjęcia tak drastycznych kroków miała stać się dla młodych Mężczyzn piosenka Better by You, Better Than Me, której słowa, puszczane od tyłu, według rodzin ofiar, miały doprowadzić do ich śmierci. Zespół zaprzeczył tym oskarżeniom, jednak musiał zmierzyć się z żądaniem zapłaty 6,2 miliona dolarów. Nastolatkowie mieli jednak wcześniej problemy z używkami, sąd orzekł więc na korzyść zespołu.

Gwiazdy rocka i metalu, które stanęły przed sądem z powodu tekstów swoich piosenek - Ozzy Osbourne

W 1986 roku nastoletni John McCollum popełnił samobójstwo. Rodzice ofiary oskarżyli o jego śmierć… Ozzy’ego Osbourne’a, a konkretnie zwrócili uwagę na piosenkę Suicide Solution, a zwłaszcza wers “get the gun and shoot”. Sprawa została ostatecznie oddalona.