Święta wojna

i

Autor: archiwum

Quiz

Quiz o "Świętej wojnie". Pamiętacie ten kultowy serial?

"Święta wojna" to kultowy serial, który przez prawie dekadę był emitowany na antenie TVP. Jego akcja dzieje się na Śląsku. Komediowa produkcja opowiada o losach byłego górnika "Bercika" i jego żony "Andzi". Czy dobrze pamiętacie "Świętą wojnę"? Sprawdźcie się w naszym quizie.

Quiz o serialu "Święta wojna"

W styczniu 2000 roku, na antenie TVP, zadebiutował serial komediowy "Święta wojna", który opowiadał o losach byłego górnika "Bercika" (w tej roli Krzysztof Hanke) i jego żony, "Andzi" (Joanna Bartel). Małżeństwo mieszkało w typowym śląskim familoku. Ważnym bohaterem "Świętej wojny" był także Zbyszek (Zbigniew Buczkowski), kolega "Bercika", który często ich odwiedzał. 

Mellina - Lady Pank czy Oddział zamknięty, kto był bardziej "sex, drugs and rock'n'roll"?

Fabuła serialu skupiała się na szalonych pomysłach Bercika, do których jednak, z o wiele mniejszym przekonaniem, podchodziła jego żona. "Święta wojna" stała się kultową produkcją, która urzekała naturalnością. Zdarzały się wpadki, a wiele scen nie było nagrywanych ponownie. Wszystko po to, aby ostatecznie nie wzrosły koszty produkcji!

Oczywiście, w serialu nie zabrakło gwary śląskiej. Była ona jednak na tyle umiejętnie pomieszana z językiem polskim, że osoby, nie mające do czynienia na co dzień z gwarą, wszystko bez problemu rozumiały. 

Łącznie wyemitowano 13 sezonów całości. "Święta wojna" liczyła sobie ponad 300 odcinków. Ostatni wyemitowano w maju 2009 roku. Wiele osób do dzisiaj z rozrzewnieniem wspomina ten serial komediowy. 

Jak dobrze go pamiętacie? Sprawdźcie swoją wiedzę w poniższym quizie. Prawdziwi fani tej produkcji z pewnością bez problemu zdobędą maksymalną liczbę punktów. 

Rozwiąż nasz quiz:

Quiz o "Świętej wojnie". Pamiętacie ten kultowy serial?

Pytanie 1 z 10
Przy jakiej ulicy w Katowicach mieszkali Bercik i Andzia?