Najsłynniejsze dobranocki PRL-u - jak dobrze je pamiętasz? Rozwiąż quiz

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News/PIOTR KAMIONKA/REPORTER/GERARD/REPORTER Quiz o najpopularniejszych dobranockach z czasów PRL-u

quizy

Pamiętasz słynne bajki z czasów PRL-u - sprawdź się w quizie z dobranocek z dawnych lat

2024-07-16 16:10

Kto z nas nie lubi bajek? Choć z założenia tworzone są i kierowane do dzieci, pewne uniwersalne prawdy i treści, jakie niosą sprawiają, że ich wielbicielami często zostają także rodzice. Swego czasu szczególnie istotne dla wielu były dobranocki - każde pokolenie ma swoje własne, zupełnie kultowe tytuły. Które z nich pochodzą z czasów PRL-u? Jak dobrze je znasz? Rozwiąż quiz!

Bajki, seriale czy filmy animowane to z wielu względów produkcje wciąż masowo tworzone i nadal niezwykle istotne. Jeszcze do niedawna pasmem zupełnie wyjątkowym była wieczorynka, nazywana także niekiedy dobranocką. Historia tego konkretnego pasma w Polsce sięga lat 50. XX wieku, kiedy to telewizja w ogóle pojawiła się w naszym kraju. Nie od razu jednak dobranocki miały postać animowanych bajek - jeszcze do lat 60. występowali w nich aktorzy, posługujący się maskotkami, rękawiczkami czy pacynkami. Za pierwszą polską wieczorynkę uznawany jest Miś z okienka, jedną z najwcześniej powstałych jest także dobranocka Jacek i Agatka, bohaterów której to wymyśliła sama Wanda Chotomska. Przez kolejne lata powstały liczne, dziś już kultowe tytuły, jak Reksio, Bolek i Lolek, Przygody Kota Filemona, Wilk i Zając czy Zaczarowany ołówek. Od samego początku za emisję wieczorynek odpowiadał kanał pierwszy Telewizji Polskiej - ta zakończyła się w 2013 roku. Ostatnia dobranocka wyświetlona została w TVP1 30 sierpnia 2013 roku, a była nią, także popularna dziś, Świnka Peppa.

Obsesja Sławomira Mrożka. Historia z Koprem

Quiz z najsłynniejszych wieczorynek z czasów PRL-u

Szczególną nostalgią do dziś darzone są wieczorynki, które emitowane były w czasach PRL-u.

Czy na pewno dobrze je pamiętasz? Rozwiąż quiz:

Najsłynniejsze dobranocki PRL-u - jak dobrze je pamiętasz? Rozwiąż quiz

Pytanie 1 z 10
Jak nazywała się bohaterka, którą w 1973 roku na życzenie widzów wprowadzono do obsady "Bolka i Lolka"?
BOLEK I LOLEK, Reksio, POMYSŁOWY DOBROMIR. Światowe HITY z PRL. Historia z Koprem