Meraxes gigas - nowoodkryty dinozaur otrzymał imię po smoku z uniwersum Gry o tron!

i

Autor: HBO (zdjęcie poglądowe) Meraxes gigas - nowoodkryty dinozaur otrzymał imię po smoku z uniwersum "Gry o tron"!

Naukowcy odkryli nowy gatunek dinozaura! Otrzymał imię po jednym ze smoków z uniwersum "Gry o tron"

2022-07-11 14:50

Na terenie Argentyny dokonano odkrycia nowego gatunku dinozaura, któremu nadano imię Meraxes gigas, na cześć jednego ze smoków z uniwersum "Gry o tron" George'a R. R. Martina. Co wiemy o dalekim krewnym T. rexa?

W czwartek 7 lipca 2022 roku paleontolodzy ogłosili odkrycie nowego gatunku dinozaura, bardzo podobnego do słynnego Tyrannosaurusa rexa - o gigantycznej głowie i niewielkich kończynach przednich. Jegomość otrzymał dumne imię Meraxes gigas, na cześć jednego ze smoków z uniwersum "Gry o tron". Co o nim wiemy?

Meraxes gigas - nowy gatunek dinozaura otrzymał imię po smoku z uniwersum "Gry o tron"

Zgodnie z informacjami opublikowanymi w czasopiśmie Current Biology, w 2012 roku w północnej części Patagonii w Argentynie odnaleziono czaszkę dinozaura, a pełnego odkrycia dokonano na przestrzeni ostatnich czterech lat. Według naukowców czaszka dinozaura ma nieco ponad 127 centymetrów długości, podczas gdy całe zwierzę liczy około 11 metrów długości. Wagę obliczono na około 4,263 kg. Meraxes gigas należy do grupy tyranozaurów i karcharodontozaurów i miał wędrować po Ziemi 90-100 milionów lat temu, w okresie kredowym, na 20 milionów lat po wyginięciu T. rexa. Co więcej, oba gatunki, choć niezwykle podobne, znajdują się stosunkowo daleko od siebie na drzewie ewolucyjnym. Naukowcy podkreślają również, że odnaleziony osobnik Meraxes gigas mógł mieć do 53 lat, co czyni go najdłużej żyjącym z obecnie znanych teropodów.

Swoje imię Meraxes gigas zawdzięcza smoczycy z uniwersum "Pieśni Lodu i Ognia", do którego należy słynna "Gra o tron". Meraxes była wierzchowcem Rhaenys Targaryen - siostry (i żony) Aegona Zdobowcy, która wraz ze swoją smoczycą brała udział w Podboju, który zapoczątkował rządy dynastii Targaryenów w Westeros. Meraxes zginęła podczas próby podbicia Dorne, gdy jeden ze strzelców trafił ją w oko strzałem ze skorpiona.

Najdziwniejsze rekordy filmowe, w które trudno uwierzyć | To Się Kręci #3