zestawienia

Najważniejsze role Meryl Streep. Jedna z najlepszych aktorek wszech czasów kończy 75 lat

2024-06-21 14:21

Uznawana jest za jedną z najważniejszych, najbardziej wszechstronnych i najczęściej nagradzanych aktorek na świecie - niektórzy nie boją się określać jej mianem "tej najlepszej". Zdaje się, że nie ma dziś na świecie osoby, której nazwisko Meryl Streep nic nie powie. Choć zagrała w wielu słynnych produkcjach, wybraliśmy dziesięć jej najważniejszych ról.

Meryl Streep urodziła się 22 czerwca 1949 roku w Nowym Jorku w rodzinie artystki i redaktorki Mary Wilkinson Streep i dyrektora firmy farmaceutycznej Harry'ego Williama Streep. To właśnie mama zaszczepiła w niej pasję do sztuki, a do tego zachęcała córkę, by osiągała kolejne cele, by odważnie szła po swoje - po latach Meryl otwarcie nazywała ją "swoją mentorką" - ufała jej, radziła się w kluczowych sprawach. Aktorski debiut Meryl zaliczyła już w gimnazjum, grając w szkolnej sztuce. Choć określano ją jako "raczej mało urodziwą dziewczynkę", to szybko dostrzeżono, że chętnie pokazuje się przed kamerą, a do tego ma dobry głos. Mimo to początkowo nie łączyła swojej drogi zawodowej z aktorstwem - wszystko zmienił udział w sztuce Panna Julia podczas studiów w 1969 roku. Zauważył ją każdy, to, z jaką łatwością uczy się ról, jak łatwo oddaje postacie, akcenty.

Dopiero po zakończeniu nauki w Vassar College zapisała się na Yale School of Drama, a naukę łączyła z pracą. Grała dużo, jak najwięcej się dało, co odbiło się na jej zdrowiu, przez co rozważała nawet porzucenie aktorstwa. Naukę skończyła w 1975 roku, po czym zaczęła grać w teatrze, a już w 1976 roku zdobyła swoją pierwszą - i jedyną - nominację do nagrody Tony za rolę w sztuce 27 Wagons Full of Cotton. Już rok później na dobre weszła do świata kina, choć początkowo wcale się w nim nie widziała.

To najdłuższe filmy na świecie! Obejrzysz je wszystkie? | To Się Kręci

Meryl Streep - aktorka wszech czasów?

Dziś Meryl Streep uznawana jest za jedną z najważniejszych aktorek w historii kina. Wyjątkowo utalentowana, niezwykle wszechstronna, wspaniale grająca zarówno te role niezwykle wymagające, jak w Wyborze Zofii  (drugi w karierze Oscar, ale pierwszy dla 'Najlepszej aktorki pierwszoplanowej'), jak i nieco bardziej lekkie, jak chociażby w musicalu Mamma Mia!. Dziś ma na koncie trzy Oscary, aż dziewięć Złotych Globów i wiele innych ważnych branżowych statuetek. Choć dziś gra już nieco mniej, każde jej pojawienie się, czy to na dużym, czy małym ekranie, budzi ogromny entuzjazm i wielkie zainteresowanie świata.

Role w których produkcjach można uznać za szczególnie ważne w karierze Meryl Streep? Sprawdź nasz wybór w galerii na samej górze!

Poniżej spróbuj się w quizie o zagranicznym kinie lat 70.

Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat '70? QUIZ

Pytanie 1 z 15
Miłośnikiem muzyki którego kompozytora był Alex DeLarge, bohater filmu “Mechaniczna pomarańcza” (1971)?