Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat 50-tych? QUIZ

i

Autor: AKPA Co wiesz o kinie lat 50-tych?

QUIZ

Czy wiesz coś o zagranicznym kinie lat 50-tych? Quiz dla fanów klasycznych produkcji

2024-01-08 14:41

Lata 50-te to kluczowy okres dla rozwoju kina dźwiękowego, czas, gdy to amerykańska kinematografia zaczęła dyktować warunki na rynku filmów gatunkowych. W latach tych powstają produkcje, które dziś uchodzą za kultowe i mimo upływu czasu wciąż są chętnie oglądane i doceniane przez krytyków. Co wiesz o takich filmach jak "Pół żartem, pół serio", "Okno na podwórze" czy "Buntownik bez powodu"? Sprawdź się w naszym quizie!

Lata 50-te rozpoczęły się wybuchem Wojny koreańskiej, która zakończyła się utworzeniem strefy demarkacyjnej pomiędzy Koreą Północną a Południową. Dwa lata później powstaje Europejska Wspólnota Węgla i Stali, czyli organizacja, która zapoczątkowała europejskie procesy integracyjne, koronowana zostaje także Królowa Elżbieta II. W 1953 roku umiera Józef Stalin, kończąc tym samym kult jednostki w ZSRR, a w 1955 roku, jako reakcja na utworzenie NATO, powstaje Układ Warszawski. Lata 1950-1954 to w USA tzw. Makkartyzm, czyli okres pozbawionych reguł metod śledczych, które stosowane były jako odpowiedź na "wewnętrzne zagrożenie komunizmem". Koniec 1956 roku to Kryzys sueski, czyli próba utrzymania przez Wielką Brytanię i Francję kontroli nad kanałem i terytorium Egiptu. 

Najdziwniejsze rekordy filmowe, w które trudno uwierzyć | To Się Kręci #3

Świat w latach 50.

Lata 50-te to oczywiście początek ery rock and rolla i kariery Elvisa Presleya, odkryta zostaje struktura DNA, w kosmos wystrzelony został pierwszy sztuczny ziemski satelita, czyli Sputnik 1, w okresie tym mają także miejsce początki sztucznej inteligencji, a Edmund Hillary i Tenzing Norgay jako pierwsi w historii zdobywają najwyższy szczyt Ziemi, Mount Everest. Lata 50-te to okres rozpoczęcia się złotej ery amerykańskiej kinematografii, która od tamtej chwili, aż do dziś, traktowana jest jako wyznacznik trendów. W okresie tym szczyty kariery przeżywają Fred Zinnemann, Billy Wilder, James Dean, Marilyn Monroe, Marlon Brando, Judy Garlnad czy Grace Kelly, którzy reżyserują lub odgrywają role w takich produkcjach jak Okno na podwórze, Pół żartem, pół serio czy Buntownik bez powodu. 

Quiz z kina światowego lat 50. - sprawdź się!

Jak dobrze znasz te i inne zagraniczne filmy lat 50-tych? Sprawdź się w naszym quizie!

Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat 50-tych? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Czym zajmował się Joe, bohater filmu "Bulwar zachodzącego słońca" (1950)?