W tej grupie spotkali się japońscy mistrzowie rocka. Kim są The Last Rockstars?

i

Autor: YouTube

W tej grupie spotkali się japońscy mistrzowie rocka. Kim są The Last Rockstars?

2023-02-27 11:15

Nowinki muzyczne z Japonii nie docierają do nas z taką prędkością i częstotliwością jak na przykład z zachodniej Europy czy USA. Tego projektu jednak lepiej nie przegapić i przy okazji podążyć jego śladem do muzyki, którą jego członkowie robili wcześniej. Ostatnie Gwiazdy Rocka właśnie przedstawiły się dwoma singlami całemu światu.

Oglądając teledysk do „The Last Rockstars (Paris Mix)” można pomyśleć, że tak właśnie wyglądałyby muzyczne dzieci Lady Gagi z Måneskin po upojnej nocy w Tokio. Z pewnością, gdyby nie jeden mały szkopuł: The Last Rockstars tworzą wyjadacze japońskiej sceny, którzy zapełniali słynną halę Budokan zanim Damiano David się urodził, a Lady Gaga nie miała jeszcze dziesięciu lat. Poważnie? To jak to się dzieje, że tak wyglądają? Tego sekretu nie jesteśmy w stanie Wam wyjaśnić, ale nie żartujemy: panowie wszyscy przekroczyli już pięćdziesiątkę, a pod względem prezencji mogliby zawstydzić o wiele młodsze gwiazdy estrady.

Styl i wizualna oprawa grupy są kontynuacją nurtu visual kei, który w Japonii jest niezwykle popularny już lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Artyści z tego kręgu wykonują muzykę rockową, czasem metalową, czasem industrialną, a ich znakiem rozpoznawczym jest upodobanie do scenicznego przepychu, mocnych i odważnych makijaży oraz kosmicznych fryzur. Niektórzy dopatrują się w tym nurcie związku z tradycyjnym teatrem kabuki , inni widzą w nim przetworzenie na japońską modłę wpływów glam rocka, punk rocka i teatralności heavy metalu. Naszym skromnym zdaniem wszystkie odpowiedzi są popularne, bo synkretyzm japońskiej popkultury jest naprawdę szeroki. Za twórców visual kei uznaje się grupę X-Japan. Ich status można porównać do KISS lub Guns'n'roses w popkulturze Zachodu. Jedną z głównych postaci grupy był Yoshiki – perkusista i pianista, który stoi także za The Last Rockstars.

Wraz z nim w grupie występuje Hyde, który związany jest między innymi z L’Arc-en-Ciel oraz VAMPS. Kolejna japońska gwiazda to Sugizo. Gitarzysta występował w X-Japan po jego reaktywacji w 2007 roku, a słuchacze z Europy i USA mogli poznać jego talent choćby na płytach klasyka psy-trance: Juno Reactor, gdzie grał na gitarze. Najmłodszy członek grupy, 42-letni Miyavi gra na gitarze oraz tradycyjnym japońskim instrumencie strunowym shamisen. Oprócz solowych projektów jest związany także z projektami Dué le quartz, S.K.I.N. oraz Kavki Boiz.

The Last Rockstars zapowiedzieli 2 single: tytułowy oraz „Psycho love”. Jak sami zapowiadali w rozmowach z mediami, chcą ze swoją muzyką wyjść poza Japonię i podbić świat. Trzymamy kciuki.

Myslovitz dla Eski Rock!