SVAHY prezentują premierową EP-kę i śpiewają w Znachorze

i

Autor: Materiały prasowe SVAHY prezentują premierową EP-kę i śpiewają w "Znachorze"

SVAHY prezentują premierową EP-kę i śpiewają w "Znachorze"

2023-09-25 16:50

SVAHY grają na wyjątkowych instrumentach i wyśpiewują historie z życia dawnych mieszkańców wsi. W piątek miała swoją premierę digitalowa EP-kę “rozkiedyś”, która była promowana trzema singlami. A już za kilka dni SVAHY będzie można usłyszeć w soundtracku nowej ekranizacji "Znachora" - produkcji Netflixa!

Były sobie trzy dziewczyny z miasta, które zapałały miłością do tradycyjnej, wiejskiej muzyki. Odkryły ludowe utwory z malowniczo położonej krainy zwanej Pałukami oraz z Kujaw, gdzie rozkiedyś wiatr niesie opowieści od wioski do wioski.

Najsłynniejsze antywojenne protest songi / Eska Rock

Svahy i "Znachor"!

A już za kilka dni SVAHY będzie można usłyszeć w soundtracku nowej ekranizacji "Znachora" - produkcji Netflixa. Na zaproszenie kompozytora Pawła Lucewicza zaśpiewały i zagrały trzy pieśni tradycyjne. Zapraszamy na premierę 27 września!

Skład zespołu

  • Patrycja Cywińska-Gacka - bęben obręczowy, śpiew
  • Ewa Pater - suka biłgorajska, mandolina, gitara, śpiew
  • Małgorzata Żurańska-Wilkowska - lira korbowa, śpiew

A oto kilka słów od zespołu SVAHY

  1. Dlaczego pieśni z tych regionów? Po pierwsze, dlatego że stąd pochodzimy, tu mieszkamy, a po drugie, Kujawy i Pałuki są mało eksplorowane przez artystów folkowych, czy muzykantów tradycyjnych.
  2. W "Świeci miesiąc, świeci" Patrycja zagrała na kieliszku wypełnionym wodą.
  3. W pieśni oczepinowej "Oj, chmielu" usłyszysz charakterystyczne dla kujawskiego wesela zawołania "Hu, nasza!" oraz dźwięki drewnianych łyżek, którymi uderzano w dłonie Pana Młodego, który próbował zdjąć Pannie Młodej wianek z kwiatów (zdejmowanie wianka ma znaczenie symboliczne; oznaczało, że dziewczyna nie była już panną, a mężatką).
  4. SVAHY - to swaszki, swatki, kobiety zamężne, dojrzałe, które podczas oczepin zamieniały Pannie Młodej wianek na czepiec (stąd nazwa oczepiny). Swatki kojarzyły małżeństwa.
  5. Nagrania zrealizowano w miejscowości Kocewka, maleńkiej i otoczonej przez lasy pałuckiej wioseczce.
  6. Ostatnio zespół wystąpił w warszawskiej Stodole jako gość specjalny podczas urodzinowego koncertu Marii Peszek.