Steve Vai zaskakująco o wokalu Roberta Planta: “To najlepsza decyzja, jaką mógł podjąć”

i

Autor: Karol Makurat/REPORTER/Wikimedia Commons - fot. JB Quentin Znany gitarzysta o Robercie Plancie z Led Zeppelin

Steve Vai zaskakująco o wokalu Roberta Planta: “To najlepsza decyzja, jaką mógł podjąć”

2024-02-01 13:43

Obaj uchodzą za legendy w swoim fachu - Steve Vai postrzegany jest za jednego z najlepszych i najbardziej utalentowanych gitarzystów, Robert Plant zaś niemal natychmiast przychodzi do głowy, gdy myślimy o genialnych, rockowych wokalach. Teraz gitarzysta postanowił wypowiedzieć się na temat techniki śpiewu legendy.

Robert Plant rozpoczynał swoją przygodę ze światem muzyki jako członek Led Zeppelin. Muzyk na zaproszenie Jimmy'ego Page'a został wokalistą grupy i natychmiastowo zaczął porywać tłumy swoim wokalem. Za czasów Led Zeppelin Plant prezentował niezwykle ambitny, mocny, porywający śpiew, niemal nie do podrobienia, którym ten osiągał dla wielu niewyobrażalne skale. Wokal ten, w połączeniu z wizerunkiem charyzmatycznego frontmana, stwarzały niesamowite wrażenie na żywo, a muzyk coraz bardziej skupiał się na tworzeniu swojej scenicznej persony, koncentrując się także na ubiorze, swoich blond lokach i ekstrawaganckiej biżuterii.

Najlepsi wokaliści rockowi wszech czasów - zagranica

Steve Vai o zmianach w sposobie śpiewania Roberta Planta

Nie da się ukryć, że wraz z zakończeniem działalności Led Zeppelin i rozpoczęciem kariery solowej, Plant znacznie zmienił, zarówno sposób bycia na scenie, jak również - a może przede wszystkim - sposób śpiewania.

To właśnie na ten aspekt zwrócił uwagę w nowej rozmowie z Deanem Delray Vai  gitarzysta Steve Vai. Muzyk powiedział, że uważa on, że wokalista podjął najlepszą z możliwych decyzji decydując się na taki właśnie krok. Vai rozwija myśl mówiąc, jak bardzo śpiewanie i granie na instrumentach jest zajęciem wymagającym fizycznie i porównał je do uprawiania sportów lekkoatletycznych. Dodał on, że szczególnie ważne jest, jeśli chce się wykonywać swoje zajęcie jak najdłużej, dostosowywać swoje możliwości do aktualnej formy zdrowotnej i fizycznej. Gitarzysta uważa, że zupełnie świetnie robi to właśnie Plant, który wraz z wiekiem niemal zupełnie zmienił rejestr, dzięki czemu wciąż brzmi dobrze.

Robert Plant - uwielbiam jego rzeczy poza Led Zeppelin. Jego głos jest dostosowany. Był potęgą z Led Zeppelin, a ten rodzaj śpiewu kopie cię w tyłek. I był okres, w którym musiał wprowadzić korektę; musiał zmienić pewne klucze i zaczął stosować inny rejestr. Nie próbował na nowo przeżywać swoich dni chwały. To było niemożliwe, ale dojrzał w czymś innym, głębszym - mówi Vai w wywiadzie.

Co wiesz o Led Zeppelin? Sprawdź się w quizie dla fanów legendarnego zespołu

Pytanie 1 z 10
W którym miesiącu grupa zagrała swój pierwszy koncert pod słynną nazwą?